شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
بردکرامپ چیست ؟

بردکرامپ چیست ؟

یکی از عواملی که بر روی تجربه کاربری تاثیر خوبی میگذارد استفاده از بردکرامب یا breadcrumbs است. در این مقاله قصد داریم که در مورد تاثیرات مثبت این مورد بر روی سئو و بهینه سازی سایت صحبت نماییم. و سپس به شما آموزش میدهیم که چگونه میتوانید یک بردکرامب ایجاد نمایید. بردکرامپ چیست ؟ برای درک بهتر با ما همراه باشید.

لینک های مسیریابی که اغلب در پایین منو وبالای محتوای صفحه میبینید که به صورت زنجیروار هستند بردکرامب نام دارند. این واژه از دو عبارت bread  و crumb تشکیل شده است. حال سوالی که مطرح میشود این است که چرا این نام عجیب بر روی این سیستم مسیردهی قرار داده شده است.

فهرست مطالب

چرا breadcrumbs مهم است ؟

برای مثال شما در سایت های کاریابی دیده اید که باید چندین فرم مختلف را در مورد رزومه شغلی خود تکمیل نمایید. اغلب دیده اید که بردکرامب های وجود دارد که میتوانید بر روی آن ها کلیک کرده و به صفحات قبلی بازگردید تا اطلاعات خود را اصلاح نمایید که این شیوه در فروشگاه های اینترنتی نیز بسیار دیده شده است. یا مثال دیگر این که در فروشگاه های اینترنتی زمانی که شما سفارشی را ثبت میکنید باید چندین فرآیند و مرحله را بگذرانید. با قرار گرفتن این بردکرامب در بالای صفحه کاربران میدانند که از چه مسیری به این صفحه رسیده اند. و همچنین میتوانند به صفحات قبلی نیز دسترسی داشته و اطلاعاتی که نیاز دارند را تصحیح نمایند.

بردکرامب یا breadcrumb میتواند کمک بزرگی به بهبود تجربه کاربری و سئو سایت داشته باشد. که میتواند در هر نوع سایتی که موردنیاز است استفاده شود. برای مثال بسیاری از سایت ها در بخش وبلاگ خود این بردکرامپ را قرار داده اند.

بردکرامپ یا خرده نان

این واژه از یک داستان افسانه ای اروپایی است که در آن دو نفر برای این بتوانند راه بازگشت به خانه را پیدا کنند در راه جنگل خرده نان میریزند که این یک افسانه اروپایی به نام هانسل و گرتل است. حال میبینید که این شیوه نام گذاری کاملا مناسب برای مسیریابی در سایت است. در بسیاری از فروشگاه های اینترنتی برای این که کاربر بداند از چه صفحات و چه عملیات هایی گذر کرده است میتواند این بردکرامب را مشاهده کند. در این صورت میتواند به راحتی به صفحات قبلی که در آن بوده است بازگردد.

تاثیر بردکرامب در سئو سایت

تا اینجا به انواع بردکرامب آشنا شده اید حال میخواهیم در مورد تاثیر این ساختار بر روی سئو سایت صحبت نماییم. با توجه به آنکه گوگل به رضایت کاربران از هرچیز دیگری بیشتر اهمیت میدهد این شیوه میتواند باعث افزایش تجربه کاربری شود. برای بهینه کردن یک وب سایت باید علاوه بر رعایت قوانین سئو سایت گوگل به مواردی که بر روی بهبود تجربه کاربری تاثیرگذار است توجه داشته باشیم.

 لینک سازی داخلی

یکی از تاثیرات مثبتی که بردکرامب بر روی سئو دارد مربوط به لینک سازی داخلی میشود. در واقع این نان ریزه ها میتوانند یک نوع ساختار لینک ایجاد کنند که باعث شود بین صفحات مرتبط  و سلسله مراتبی لینک داخلی ایجاد شود.

در حالت پیش فرض این لینک ها با استفاده از انکرتکست ها به صفحا مخلتلف لینک داده میشوند. که باعث افزایش قدرت صفحات میشوند. اما با استفاده از این ساختار یک لینک سازی زنجیره ای را بین صفحات ایجاد میکنید. همچنین لازم به ذکر است که این شیوه لینک سازی میتواند باعث بهبود ایندکس سایت شود. زیرا ممکن است صفحاتی از دید ربات های گوگل دور بماند که با استافده از این شیوه این مشکل کمتر ایجاد خواهد شد.

افزایش ux سایت

همانطور که گفته شد تجربه کاربری یا ux یکی از موارد مهمی هستند که بر روی سئو سایت نیز تاثیرگذار میباشند. هدف اصلی بردکرامب بیشتر به منظور بهبود تجربه کاربری است که به صورت غیر مسیتقیم میتواند بر روی افزایش رتبه سایت نیز تاثیرگذار باشد. این ساختار باعث میشودکه کاربر در سایت های بزرگ که دسته بندی ها و فرآیند های زیادی دارند گمراه نشوند. طبق اصول سئو سایت هر صفحه از سایت در نتایج جستجو رتبه میگیرد. برای مثال ممکن است شما از طریق جستجوی اورگانیک وارد سایت فروشگاهی شوید که بتواند محصولی که حستجو کرده اید را مشاهده نمایید. اما ممکن است بخواهید که موارد مرتبط یا دسته بندی مرتبط با محصولی که جستجو کرده اید را نیز مشاهده کنید.

البته این کاربر خرده نان ها تنها در فروشگاه های اینترنتی نیست که بر ی دسته بندی استفاده شود. کاربر میتواند صفحات دیگری را در نقشه مسیریابی خود مشاهده کند که بدون بردکرامپ قابل به دیده آن ها نخواهد بود.

تاثیر-بردکرامب-در-سئو-سایت

انواع بردکرامپ در سایت

بردکرامب مکانی

اولین نوع بردکرامب نوهع پیش فرض و رایج آن است که در سایت ها نیز به وفور دیده اید. این بردکرامب ها مکان موجود را در سایت را نشان میدهند. که کاربران با توجه به مسیری که طی کرده اند میتوانند بر روی لینک این مسیر ها کلیک کرده و به صفحات قبلی بازگردند.

بردکرامب ویژگی

این حال در اغلب سایت های فروشگاهی و آگهی وجود دارد. به این صورت است که کاربر برای پیدا کردن هدف خود میتواند از فیلترهای ویژگی که در سایت وجود دارد استفاده کنید. در این صورت به ازای هر فیلتری که انجام میدهد بردکرامب ویژگی ها ظاهر میشود که میتواند ویژگی های خود را مشاهده کرده یا اینکه آن ها را حذف نماید که در سایت دیوار بسیار دیده اید.

بردکرامب مسیر یا تاریخچه

این نوع breadcrumb کمتر از قبل در سایت ها مشاهده میشود. در این شیوه کاربر میتواند مسیر طی شده را به صورت ساده مشاهده کند. که باری مثال از کلمات اول ، دوم ، سوم یا همچین مواردی برای نام گذاری المان های مسیر استفاده میشود که با توجه به محبوبت بردکرامب مکانی ، از این شیوه استفاده نمیشود.

بردکرامب خرید

در سایت های فروشگاهی نیز دیده اید که کاربر در فرآیند خرید که وارد میشود میتواند به راحتی المان های فرآیند خرید را به ترتیب مشاهده نمایید. این نوع بردکرامب بر روی سئو تاثیری ندارد اما میتواند بر روی بهبود تجربه کاربری تاثیر خوبی داشته و باعث افزایش درآمد شود.

مزیت های بردکرامب ها بر روی تجربه کاربری

  • افزایش نرخ ماندگاری در سایت زیرا کاربران برای کنجکاوی هم که شده بر روی لینک های بردکرامب ها کلیک میکنند تا بتوانند صفحات مرتبط را مشاهده کنند.
  • کاهش بانس ریت
  • برندسازی بیشتر در اثر تعامل بیشتر کاربر با سایت
  • سئو بهتر
  • بردکرامب ها میتوانند باعث راحتی بیشتر کاربران شوند و آن ها را به هدفشان نزدیک تر کنند.

 

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...