شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
تجزیه و تحلیل رقبای سایت

تجزیه و تحلیل رقبای سایت

در ابتدا باید بدانید که تحلیل رقابتی سئو به چه معنی است و چرا باید کسب و کارها سئ وسایت رقیبان خود را تجزیه و تحلیل نمایند. در واقع به جای اینکه شما مدت زمان زیادی صرف کرده و با آژمون و خطال سئو سایت خود را انجام دهید. میتوانید به جای حدس و گمان از اطلاعاتی استفاده کنید که امتحان خود را خوب پس داده اند. در واقع منظور از سایت های رقیب ، وب سایت هایی است که در نتایج اولیه گوگل در حوزه کسب و کار شما قرار دارد. تجزیه و تحلیل رقبا شامل بررسی لینک ها، کلمات کلیدی، محتوای تولید شده و سایر موارد است.

این کار بسیار ساده است تصور کنید که یک فروشگاه لباس ورزشی دارید و در نزدیک شما یک فروشگه لباس ورزشی تازه راه اندازی میشوند که باعث میشود بیشتر مشتریان شما به آن جا بروند. کاری که باید انجام دهید این است که به فروشگاه موردنظر رفته و دیزای و محصوولات آن را مشاهده کرده و با فروشگاه خود مقایسه نمایید. با انجام کارهای مشابه شما به خریداران این امکان را داده اید که دیگر نیازی نباشد که به سراغ فروشگاه رقیب بروند زیرا شما تمامی نیازها و خواسته های آن ها را فراهم کرده اید.

فهرست مطالب

مراحل تجزیه و تحلیل رقبا در سئو

شناسایی رقبای سئو

شما همین حالا حتما اطلاعات کسب کرده اید که بزرگترین افراد و شرکت ها در حوزه فعالیت شما چه کسانی هستند. برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل باید بتواند با رقیبان خود رقابت کنید. با اینکه ممکن است حوزه فعالیت آن ها کمی با چیزی که شما میخواهید متفاوت باشد. در واقع رقبای شما وب سایت هایی هستند که در نتایج اولیه نشان داده میشوند و کسب و کار آن ها به شما مرتبط است.
اگر در چندین حوزه فعالیت دارید بهت راست که رقیبان خود را دسته بندی نمایید. برای مثال حوزه طراحی سایت، سئو سایت، طراحی اپلیکیشن و غیره از جمله حوزه های فعالیت است که میتوانیم دسته بندی نماییم.
خوشبختانه یافتن رقبای اصلی کار سختی نخواهد بود کافی است که کلمات کلیدی هدف در حوزه کاری خود را جستجو کرده و نام دامنه هایی که عموما در نتایج اولیه در حزه کسب و کار شما پدیدار میشوند را استخراج کنید.ابزارهایی مانند Alexa ahref و غیره هستند. اما اگر در ابتدای راه هستید این ابزارها نمیتوانند به شما کمک کنند زیرا باید مدتی از زمان تولید محتوا وراه اندازی سایت شما گذاشته باشد تا بر اساس وب سایت شما سایت های رقیب پیشنهاد شود.

ارزیابی سختی کلمات کلیدی

قبل از اینکه اقدام به کاری کنید بهتر است که یک بررسی در مورد سختی کلمات کلیدی استفاده شده داشته باشید. زمانی که در حال فکر و برنامه ریزی بهستید بدانید که رسیدن به نتایج اولیه در بعضی از کلمات کلیدی سخت به قدرت رقیب شما بستگی دارد. شناسایی و پیش بینی این شرایط کمک میکند تا بهتر بتوانید تصمیم گیری کرده و اقدامات لازم برای بهبود سئو سایت خود انجام دهید.
برای بررسی قدرت رقبا میتوانید از فاکتورهای مانند اعتبار دامنه، سن دامنه، الکسا،بک لینک ها ، وضعیت رارگرفتن صفحات سایت رقیبان در فهرست جستجوی گوگل و غیره استفاده کنید. باید بدانید که کدام قسمت ها نقطه ضعف و کدام قسمت ها نقطه قوت آن ها است.

مراحل تجزیه و تحلیل رقبا در سئو

استفاده از کلمات کلیدی جدید

با تجزیه و تحلی همواره به دنبال کلمات کلیدی نه خیلی سخت و نه خیلی آسان باشید. در واقع باید عبارات کلیدی را یدا کنید که جستجو آن از طرف کاربران زیاد است اما رقیبان شما در مورد آن موضوع فعالیت کمتری دارند. برای مثال طراحی سایت فروشگاهی کلید وازه بسیار سختی است. و ما یک مقاله با عنوان طارحی سایت فروشگاهی ارزان نوشته ایم تا بدین منظور بتوانیم با طولانی کردن کلمه کلیدی در نتایج بالاتری از گوگل قرار بگیریم زیرا متوجه شدیم که بیشتر مشتریان به دنبال سایت فروشگاهی ارزان قیمت هستند.

صفحات و محتوای سایت را تجزیه و تحلیل کنید

• با استفاده از تجزیه و تحلیل محتوای سایت رقیب متوجه خواهید شد که از چه کلمات کلدی در عناوین و محتوای سایت خود استفاده کرده اند.
• به بخش بلاگ آن ها رفته و بررسی نمایید که مقالات را هر چند وقت یکبار و به شکلی منشتر مکنند.
• دقت کنید که تعداد کلمات هر مقاله سایت به عبارتی طول محتوای آن ها چه مقداری است
• چه تعداد لینک در هر صفحه خود قرار داده اند
• اتراتژِ عنوان گذاریو نحوه نوشتن تگ ها به چه صورتی است
• استراتژی لینک سازی داخلی آن ها را مورد بررسی قرار دهید
• از چه نوع فرم هایی استفاده کرده اند
• نوع رسانه هایی تصویری، صوتی و ویدیویی که قرار داده اند به چه صورتی است

بررسی بک لینک رقبا

یافتن بک لینک با کیفیت یکی از سخت ترین کارها در بخش سئو خارجی سایت است. در واقع همینجا به شما رازی را بگویم هرچقدر میتوانید بک لینک با کیفیت و معتبر دریافت کنید تا بتوانید سایت خود را بالا بکشید. در واقع اینقدری که بک لینک اهمیت دارد دیگر موارد مهم نیستند. البته این برای زمانی است که شما به یک حدی از سئو داخلی خود رسیده باشید. نه اینکه سایت شما چیز باکیفیتی برای ارائه نداشته باشد و بخواهید که با گرفتن بک لینک آن را جبران کنید. منظور ما ساتی های باکفیتی است که نتایج اولیه قرار ندارند. بنابراین باید بک لینک هایی که رقیبان شما دریافت کرده اند را تجزیه و تحلیل نمایید. در واقع تولید محتوای با کیفیت و لینک سازی دو سیگنال مهم هستند.
ابزارهایی برای دست یابی به بک لینک های رقیبان شما وجود دارد. میتوانید از استراتژی لینک سازی خارجی رقیبان خود اطلاع کسب کرده و مانند آن ها رفتار نمایید. داشتن این اطلاعات بسیار مهم است. که سایت هایی مانند Ahref هزینه زیادی را برای ارائه تعداد بک لینک های رقیبان از شما دریافت میکنند که به صورت محدود نیز کار میکند.

بررسی ساختار سایت و ux

گوگل به تجربه کاربری در سایت شما توجه زیادی میکند. تقریبا تمامی تغییرات بزرگ و مهم که اخیرا در فضای اینترنت است به تجربه کاربری شما بازمیگردد. موارد زیر را درنظر داشته باشید :

  • سرعت سایت خود را نسبت به سرعت سایت رقیبان افزایش دهید
  • ریسپانسیو بودن و واکنشگرایی سایت را در تمامی دتسگاه ها بررسی کنید
  • بهتر است که حجم صفحات سایت خود را کاهش دهید تا سرعت لود صفحات بالاتر رود.
  • بررسی وتحلیل رقبا در این قسمت به شما اطلاعاتی را در مورد نقاط قوت و ضعف میدهد.
  • سعی کنید که نقاظ ضعف و قوت رقیبان خود را تک تک پیدا کنید.

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...