شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
قیف فروش چیست

قیف فروش چیست ؟

یکی از مفاهیم مهم در بازاریابی در صنعت دیجیتال مارکتینگ، قیف فروش است که این مفهوم میتواند یک کسب و کار ناشناخته را به یک برند تبدیل کند. برای انکه د رمورد قیف فروش اطلاعات بیشتری کسب نمایید با ما در ادامه همراه باشید. به قیف فروش Sales Funnel گفته میشود که این اصطلاح در بازاریابی اینترنتی کاربرد دارد. و این مدل کمک میکند که بهتر بتوانید فرآنید فروش خود را پیش ببرید. در یک قیف یک ماده های در حجم بالاتر ریخته میشود که هرچه به مقصد نزدیک تر میشود خروجی آن فیلتر میشود. در فروش نیز به همین صورت است. افرادی زیادی وارد سایت شما میشوند اما آیا همه آن ها خریدار هستند؟ درصد کمی از بازدیدکنندگان اقدام به خرید از سایت شما میکنند.
فهرست مطالب

با استفاده از این مدل فروش میتوانید رفتار بازدیدکنندگان از سات خود را تحلیل نمایید و در این روند خواهدی دید که یک بازدید کننده چگونه تبدیل به یک مشتری وفادار خواهد شد. اگر این مدل را خوب بشناسید میتوانید ضعف های کسب و کار اینترت یخودرا در هر مرحله بررسی نمایید و متوجه شوید که نقص شما در کداک قسمت است. میتواند به طرق عمل نمایید که مخاطبان از ان قیف عبور کرده و خرید خود را از سایت شما انحام دهند.

مراحل قیف فروش در بازاریابی دیجیتال

زمان که کاربر با کسب و کار ما آَشنا میشود تا زمانی که از ما خرید میکند مراحلی را طی میکند. این مسیری که مشتریان طی میکند به نوع خدمات دهی و محصولات شما بستگی دارد. قبل از اینکه قیف فروش را بسازید باید یک چشم اندازی از تدیم استراتژِ بازاریابی داشته باشید.

 • ایجاد آگهی

ایجاد آگاهی از برند و محصولات قدم اول در قیف فروش است. باید کسب و کار خود را به خوبی به مشتریان خود معرفی کنید تا به شما اعتماد پیدا کنند. روش های مختلفی برای ایحادسازی آگاهی در مشتریان وجود دارد. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد که میتوانید از کانال های تبلیغاتی و بازاریابی استفاده نمایید.

 • کسب اطلاعات و ایجاد علاقه مندی

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید آموزش ها واطلاعاتی در قالب بنر، ویدیو، اینفوگراف، تصویر و غیره ارائه دهید. و به آن ها مزایا  ویژگی های محصولات و خدمات خود را معرفی سازید. مشتری باید بدانید که این محصولات و خدمات چه نایزی را برطرف میکند. نباید این بخش را به صورت تبلیغاتی به زور به مشتری تحمیل نمایید. باید مشتری خود علاقه به کسب اطلاعت بیشتر از محصولات و خدمات شما را داشته باشد.

 • ارزیابی محصول یا خدمت

در این مرحله با توجه به نیازی که ایجاد کرده اید مشتری شروع به تحقیق و بررسی نیازهای خود میکند. باید وسیله ای برای ارزیابی مشتریان درنظر بگیید. برای مثال میتوانید نسخه دمو یا آموزشی از محصولات و خدمات خود را ارائه دهید. یا اینکه ویدیو و تصاویری در این رابط در سایت قرار دهید. قطعا این موارد کمک زیادی خواهد کرد تا مخاطب بتواند راحت تر ارزیابی خود را انجام دهد.

 • تصمیم گیری

این مرحله نقطه عطف در قیف فروش است. در این مرحله هست که شما بعد از دادن اطلاعات میتوانید مشتریان را مجاب به حرید محصول خود کنید. مشتریان پس از آشنایی با کسب وکار و محصولاتی که ارائه داده اید میتوانند در این تردید باشند که محصول شما را خریداری کنند که ممکن است سایت شما را ترک کنند. و یا اینکه آن ها را در همین مرحله متقاعدسازی کنید تا محصول شما را انتخاب کرده و اقدام به خرید انجام دهند.

بدین منظور باید تمام اطلاعات لازم را در مورد محصول در اختار مخاطبان قرار دهید. برای جلب نظر مشتری و سوق دادن به خرید میتوانید هدایا و امتیازاتی درنظر بگیرید. برای مثال میتوانید هدیه رایگان، تخفیف، امتیازدهی در صورت خرید و غیره را در اختیار آن ها قرار دهید. همچنین با فعال کردن بخش نظرسنجی و امتیازدهی در هر صفحه محصول باعث تصمیم گیری بهتر در امر خرید خواهد شد.

 • اقدام به خرید

در این مرحله است که بازدیدکنندگان و مخاطبان جذب شما شده و تبدیل به یک مشتری میشوند.

 • تبدیل شدن به مشتری وفادار

بعد از اینکه مشتری خرید خود را انجام داد باید بتواند آن را در چرخه خود نگه دارید زیرا تداوم یک کسب و کار به نگه داشتن مشتریان یشین و دریافت مشتریان جدید است. برای داشتن مشتری وفادار باید خدمات پس از فروش مانند گارنتی، پشتیبانی و غیره را به خوبی انجام دهید.

مزایای قیف فروش در کسب و کارها

همانطور که متوجه شدید قیف فروش چیست میتواند آن ها را در کسب و کار خود به کار ببرید. در این قسمت به مزایای قیف فروش میپردازیم.

 • شناسایی مشتری وفادار

به کمک ان مدل میتوانید مشتریان واقعی و مشتریان وفادار خود را شناسایی کنید.

 • پیش بینی بازار

قیف فروش به گونه ای است که در هر مرحله میتوانید میزان فروش و تعداد مخاطبان خود را مورد بررسی قرار دهید. که این کار باعث میشود که بتواند یه تحلیلی از بازار در آینده داشته باشید. و مطابق با آن کسب و کار خود را بهبود دهید.

 • شناسایی مشکلات

با توجه به آنکه سرنخی از مشتریان ، میزان فروش، نحوه عملکرد مخاطبان به دست آوردید میتوانید مشکلات در سیستم خود را شناساسیی کنید. قیف فروش به شما کمک میکند تا بتوانید بخش ها و قیمت های مختلف از روند خدمات رسانی ره مشتریان را تحلیل کرده و باگ های آن موارد را برطرف نمایید.

 • بازاریابی موثر

با این شیوه میتوانید متوجه شوید که مشتریان به چه چیزهایی نیاز دارند. و در کدام مناظق جغرافیایی مشتریان بیشتری دارید. با این روش میتوانید استراتژِ بهتری برای تبلیغات و جذب مشتریان به کار گیرید. که کسب و کار شما را معروف تر کند.

 • شناسای علایق مشتری

با قیف فروش میتوانید علایق مشتریان خود را شناسایی کنید. مزایا و معایت سیستم خود را بازبینی نمایید. و علایق کاربران در اینترنت نسبت به محصولات  وخدمات خود را متوجه شوید. باید همیشه خود را در جای مشتریان بگذارید تا ببینید که چه چیزهایی را دوست دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند. همین مسئله بکه از دید مشتری به کسب و کار خود نگاه میکنید دید بسیار وسیع تری در مورد نحوره عملکرد کسب و کار به شما خواهد داد.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...