شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
زامبی پیج چیست

زامبی پیج چیست ؟

در واقع صفحات زامبی صفحاتی هستند که کاملا قابل استفاده و نه غیر قابل استفاده هستند. در واقع با اینکه خود قدرتی ندارند اما باعث کاهش اعتبار سایر صفحات سایت شما ممکن است شوند. یکی از موارد این است که ممکن است اجازه ندهند که مطالب مفید در صفحه اول گوگل دیده شود. در واقع صفحات زامبی در همه جا دیده میشوند که میتوان به صفحات بدو استفاده یا با محتوای کوتاه، برچسب ها، دسته بندی ها، تگ ها، موهای سایت وغیره.

با پیدا کردن صفحات زامبی میتوانید بودجه خزش را بالا برده و رتبه سایت خود را افزایش دهید. حال در ادامه میخواهیم بدانیم که zombie pages چیست و چگونه میتوان آن ها را با استفاده از ابزارهای که هست شناسایی کرد و سپس آن را از بین ببرید تا به بهینه سازی سایت خود کمک نمایید. زامبی پیج ها برلی سئو سایت یک خطر محسوب میشوند که باید در اولین فرصت آن ها را رفع کنید.

فهرست مطالب

منظور از صفحات زامبی چیست ؟

 در واقع زامبی پیج صفحاتی از سایت هستند که بدون هدف و منظور به وجود آمده اند. در واقع ممکن است که شما یک سایت با اعتبار بالا داشته باشید اما صفحات زامبی داشته باشید که از وجود آن بی اطلاع بوده که همین باعث میشود جایگاهی که میخواهید را در گوگل کسب نکنید. صفحات با محتوای کپی، محتوای کم، صفحاتی بدون محتوا و غیره از آنجایی که محتوایی مناسب با سئو ندارند باثر سئو منفی سایت شما میشوند.

نمونه صفحات زامبی

 • صفحاتی که هیچ بازدیدی نداشته و هیمن طور رها شده است
 • لینک های شکسته ای که وجود دارند
 • صفحاتی در سایت هست که دیگر مورد استافده نبوده و باید حذف شوند
 • مطلب پاک شده است اما تگ ها و برچسب های آن پاک نشده است
 • بخشی از محتوای سایت هیچ بازدید در ظول چندین ماه نداشته است

صفحات زامبی چگونه ایجاد میشوند ؟

 • صفحاتی که زمان زیادی نیاز دارند تا لود شوند و از محتوای سئو شده برخوردار نباشند.
 • صفحاتی که در مورد محصولی یا چیزی توضیح داده شده است که یا بسیار کم است یا اینکه متن آن کپی شده است.
 • صفحاتی که از گوگل آن ها را ندیده و ایندکس نشد اند
 • صفحاتی برای دسته بندی محصولات که مطلبی در آن نوشته نشده است
 • صفحاتی که اعتبار بسیار کمی دارند و هیچ بازدیدی ندارد که عموما صفحاتی که یتیم هستند دچار این مشکل میشوند
 • و غیره

طریقه پیدا کردن صفحات زامبی

استفاده از سرچ کنسول

یکی از ابزارهای مهم که باعث میشود تا بتوانید صفحات زامبی را شناسایی کنید گوگل سرچ کنسول است. شما میتوانید وارد سرچ کنسول شده و در قسمت performance وارد شده و کلمات کلیدی که برای سئو استفاده کرده اید را مشاهده کنید. میتوانید در بخش pages ؤفته و صفحاتی که میزان کلیک کمی داشته اند را مشاهده نمایید. در واقع این صفحاتی که بازدید کمی داشته اند  به عنوان صفحات زامبی شناخته میشوند.

لازم به ذکر است که اگر سایت شما تازه تاسیس است نیازی نیست که الان در مورد زامبی پیج ها جستجو داشته باشید. باید حداقل نزدیک یکسال به راه اندازی سایت شما نزدیک شده باشد تا بتوانید صفحات بد را از خوب دا کرده و از آن ها را حذف نمایید.

نحوه از بین بردن صفحات زامبی

نحوه از بین بردن صفحات زامبی

رفع مشکل زامبی پیج ها

یکی از راه ها برای از بین بردن زامبی پیج ها برطرف کردن مشکل آن صفحات است. اگر آن صفحات شما دارای محتوای کپی شده یا بدون هیچ محتوایی است بهتر است که برای آن بخش ها از صفحات محتوا تولید کنید. میتوانید با بروزرسانی محتواهای قدیمی صفحات زامبی خود را اصلاح نمایید. میتوانید با اضافه کردن محتواهای مناسب لینک داخلی یا خارجی نیز قرار دهید. گوگل در ایندکس های بعدی اعتبار صفحات سایت شما را افزایش میدهد و دیگر آن صفحات زامبی نخواهند بود.

حذف زامبی پیج ها

اگر آن صفحات برای شما چندان اهمیتی ندارند میتوانید با حذف کردن اصولی مشکل صفحه زامبی را در سایت خود برطرف نمایید. میتوایند از ابتدا آن ها را به صورت نو ایندکس در robots.txt خود قرار دهید. و زمانی که متوجه شدید گوگل دیگر آن ها را ایندکس و فالو نمیکند میتوانید حذف کنید. اکا باز گاهی ممکن است که خطای 404 به وجود بیاید. برای رفع این مشکل میتوانید از ریدایرکت 301 استفاده نمایید. که صفحه فعلی را به صفحه دیگری منتقل کنید.

جلوگیری از ایندکس شدن صفحات زامبی

برخش صفحات با اینکه زامبی پیج هستند اما بسیار لازم و ضروری در سایت شما هستند. برای مثال میتوان به صفحات سبد خرید و حساب کاربری و غیره اشاره کرد. این صفحات امکان حذف یا تغییرات ندارند. و برای اینکار باید حتما آن ها را در حالت نو ایندکس قرار دهید. گوگل وارد این صفحات نشده و آن ها را ایندکس نمیکند.

جلوگیری از ساخت زامبی پیج ها

 • رعایت فاکتورهای سئو در تولید محتوای سایت
 • بروزرسانی محتواهای قبلی
 • بهینه سازی سرعت سایت
 • عدم استفاده از محتوای کپی
 • استفاده صحیح از برچسب گذاری

تاثیر زامبی پیج ها بر روی سئو سایت

ممکن است که تکنیک های سئو سایت به صورت کامل در سایت شما رعایت شده باشد. این فاکتور ها میتواند محتوای خوب، سرعت خوب سایت، لینک سازی اصولی و غیره باشد. اما با این حال سایت شما رتبه ای که میخواهید را نداشته باشد. در این صورت است باید به این شک کنید که ممکن سایت شما دارای صفحات زامبی باشد. این صفحات ارزش سئو پایینی دارند و متاسفانه گوگل به صورت میانگین صفحات سایت شما را برای رتبه بندی کلی سایت درنظر میگیرد. و وجود این صفحات باعث میشود که میانگین اعتبار سایت شما کاهش پیدا کند.

وجود زامبی پیج در صفحات سایت شما باعث میشود که نرخ خزش در سایت شما کمتر شود. همانطور که میدانید رابت های گوگل برای هر سایت یک بودجه خزش مشخصی درنظر میگیرند. و اگر شما بی نهایت صفحه برای ایندکس شدن داشته باشید ممکن است که مدت زیادی ایندکس آن ها طول بکشد. بنباراین اگر این صفحات را از بین برده یا اینکه نوایندکس کنید باعث میشود که ربات های گوگل وقت خود صرف دیگر صفحات سایت شما کنند. همچنین باید متذکر شویم که زامبی پیج ها باعث کاهش تجربه کاربری میشوند. کاربران سایت هایی که محتوای کم و بی ارزش را دارند دوست نداشته و فورا از آن جا خارج میشوند. و همین باعث بالا رفتن نرخ پرش میشود.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...