طراحی وایرفریم سایت

طراحی وایرفریم سایت

شاید کمتر دیده باشید که متخصص تجربه کاربری یک وایرفریم را طراحی کند و وقت زیادی برای آن بگذارد. اما در کشورهای پیشرفته برای شروه هر پروژه اقدام به طراحی Wireframe میکنند. تا طرح بندی صفحات سایت یا اپلیکشن را مشخص کنند. شما اگر در ابتدا بدانید که چه هدفی دارید و چه میخواهید کارشناسان ما بهتر میتوانند به شما کمک کنند. طراحی وایرفریم سایت یک مرحله مهم در فرآیند طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن است. در طرح های بزرگ و پیچیده از این روش استفاده میکنند تا اجزای سایت را ساده سازی کنند. 

اما طراحی وایرفریم صرفا در طراحی سایت یا طراحی اپلیکشن نیست. بلکه میتواند در پروژه دیگه ساختاری و طراحی نیز وجود داشته باشد. در ابتدای کار هیچ مدل ذهنی برای پیاده سازی پروژه وجود ندارد. اما با ایده سازی و طراحی ساختار بصری با وایرفریم میتوانید این امکان را ایجاد نمایید. وایرفریم باعث میشود که در همان مرحله اول نقاطی که ممکن است در آینده باعث بروز مشکل شود را شناسایی نماید. هرچه زودتر جلوی مشکلات در پروژه را بگیرید در زمان و هزینه ها صرفه جویی کرده اید.

وایرفریم چیست

وایرفریم یک طرح اولیه در طراحی محصول است. یکی از اصول طراحی سایت و اپلیکیشن این است که یک وایرفریم ایجاد شود. این چارچوب باعث میشود که عناصر با هدف مشخصی در صفحه قرار بگیرند. در وایرفریم مشخص میشود که هدف چیست. عناصر برای چه چیزی به کار رفته اند. و دقیقا باید در کجای صفحه سایت باشند.

برای شروع یک پروژه ابتدا باید ایده پردازی کنیم. کسی مستقیما به سراغ پیاده سازی پروژه نمیرود زیرا متحمل ریسک بالایی خواهد شد. برای تولید محصولات باید در ابتدا ایده ها را تبدیل به یک نمونه اولیه کنیم تا بتوانیم آن را ویرایش بدهیم. وایرفریم یک طرح یا نمونه اولیه است که به برنامه نویسان و طراحان کمک بسیار زیادی میکند. به طرح اولیه Prototype نیز گفته میشود. بدانید در دنیای معماری و گرافیک نیز یک طرح اولیه یا به اصلاح اسکچ داریم.

لازم به ذکر است در طراحی سایت طراح UX وظیفه طراحی وایرفریم سایت یا اپلیکیشن را بر عهده دارد. در طرح اولیه ساختار کلی صفحات سایت مشخص میشوند. طرح بندی ها، دسته بندی، جایگیری عناصر مشخص میشود. رفتار کاربر و عملکرد آن در مواجه با عناصر مختلف صفحه ایجاد میشود. ورک فلو ها و فرآیند های صفحات نیز در این قسمت باید پایه ریزی شوند.

وایرفریم چیست

طراحی وایرفریم سایت

روش استفاده از وایرفریم

روش استفاده از وایرفریم

ابتدا یک جلسه مشترک بین تیم UX و مشتریان برگزار میشود. مشتری نیاز است که خواسته ها و نیازهای خود را مطرح نماید. طراحان سایت نیز یک طرح کلی و اولیه برای پروژه ایجاد میکنند. این کلیت شامل تعداد صفحات سایت، ساختار سایت ، و عناصر اصلی و مهم در هر صفحه از سایت است.  پس از ارائه وایرفریم مشتری تغییراتی که میخواهد را در این مرحله میتواند عنوان کند. که طراحان UX طرح را تغییر دهد.

در ادامه نیز بخش تیم طراحی UI وارد عمل میشوند و وایرفریم اولیه که هیچ طرح گرافیکی و رنگ بندی ندارد را تغییر میدهند. و به آن رنگ و عناصر گرافیکی اضافه میکنند. اما ساختار اصلی همان است و تغییری نمیکند. در واقع تیم طراحی UI با دریافت wireframe آن را تبدیل به Mockup و سپس تبدیل به Prototype میکنند که قابل کلیک شدن نیز میباشد. تا نحوه اجرای کلیک ها مشخص شود.

طراحی Wireframe سایت

نحوه پیاده سازی وایرفریم این است که مستطیل هایی که بر روی آن ضربدر خورده است را بر روی صفحه بکشید. در ابتدا بر روی کاغذ این کار را انجام دهید. شاید فکر کنید که این کار بی معنی است اکا بسیاری از طراحان حرفه ای ابتدا ایده خود را بر روی کاغذ پیاده سازی میکنند. این تکنیک یکی از ابتدایی ترین و در عین حال کارآمدترین تکنیک برای طراحی Wireframe است.

در مرحله بعد به صورت دیجیتالی شروع به طراحی میکنیم. که میتوانیم از ابزارهای خاصی برای انجام این کار استفاده نماییم. با ترسیم وایرفریم با نرم افزار میتوایم جایگیری عناصر بصری را به صورت دقیق نشان دهیم. کارشناسان ما توصیه میکنند که مشتریان در ابتدا طرح اولیه از چیزی که میخواهند را بر روی کاغذ ترسیم کنند. که این کار به آن ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد که بتوانند نیاز ها و خواسته هایشان را منتقل نمایند. و به این ترتیب ارتباط میان مشتری و طراحان UX بهتر خواهد بود.

زیرا یک طرح اولیه وجود دارد. و طرفین پروژه در ابتدای کار سرگرم نخواهند بود. زیرا بسیاری از مشتریان به ما مراجعه میکنند ولی نمیدانند که چه نوع طراحی سایت ای میخواهند. بار شده است که بعد از طراحی سایت و پیاده سازی آن مشتری از ما خواسته که تغییرات اساسی به آن بدهیم که باعث شده است که خود مشتری و شرکت متحمل هزینه و زمان بیشتر شوند. که برای دو طرف مفید نخواهد بود.

طراحی Wireframe سایت
طراحی وایرفریم

مزایای طراحی وایرفریم

یکی از مزایای وایرفریم رضایت بیشتر طرفیت پروژه است. زیرا در مراحل اولیه نوع ساختار پروژه طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن مشخص خواهد شد. و با شروع پروژه مشتری دیگر دخلی در تغییرات حین اجزا نخواهد داشت. زمانی که شما بدانید دقیق چه کاری میخواهید انجام دهید سرعت عمل شما بالا خواهد رفت. شما در ابتدای کار میتوانید یک پیش نمایش به مشتری ارائه دهید که بداند که در نهایت قرار است به چه چیزی برسد.

تیم پیاده سازی و طراحی دیگر سردرگمی برای اجرای پروژه نخواهند داشت. زیرا خروجی محصول و نحوه پیاده سازی آن روش شده است. ممکن است که در ابتدای طراحی وایرفریم کمی زمان از بین رود. ولی بدانید که همین زمانی که صرف طراحی وایرفریم سایت میشود. خیلی کمتر از زمانی خواهد بود که مستقیم به سراغ اجرای پروژه میروید. و در بین کار متوجه میشوید که یک سری اقدامات را نباید انجام میدادید و در آن صورت باید زمانی را صرف رفع مشکلات حین پیاده سازی پروژه کنید.

عملکرد بهتر در طراحی

عملکرد درست و دقیق در ابتدای پیاده سازی سایت یا اپلیکشن بسیار مهم است. زیرا در آینده نیازی به تغییرات اساسی نخواهد بود. طراحی ابتدایی در وایرفریم ها هزینه ای ندارند و شما در مرحله اول میتوانید با هزینه کم این کار را انجام دهید.

ایجاد خلاقیت

وایرفریم ها بسیار الهام بخش هستند. شما میتوانید ایده ها و خلاقیت خود را با این وسیله شکوفا نمایید. به دلیل انعطاف پذیری بالای در این مرحله شما قدر هستید که طرح ها را امتحان کرده و با سعی و خطا به یک طرح اصلی برسید که بدون نقص است.

مزایای طراحی وایرفریم

امکان تغییرات

کار با این نرم افزار های وایر فریم ساده است. و شما میتوانید یک پروژه پیچیده را به همین وسیله پیاده سازی نمایید. تغییرات در پروژه میتواند زمان بر و هزینه بر باشد. اما در این مرحله میتواند بدون صرف هزینه و در زمان بسیار کم تغییرات اساسی به پروژه خود بدهید.

 نمایش بهتر محتوا

محتوا در سایت بسیار مهم است که میتوانید به این وسیله جایگیزی متون و نوشته های خود را در صفحات مشخص نمایید. با وایرفریم میتوانید متوجه شوید که محتوا را در کدام قسمت ها قرار دهید که خوانایی بهتری برای مخاطب داشته باشد.

چگونگی طراحی Wireframe

نحوه پیاده سازی وایرفریم این است که مستطیل هایی که بر روی آن ضربدر خورده است را بر روی صفحه بکشید. در ابتدا بر ری کاغذ این کار را انجام دهید. شاید فکر کنید که این کار بی معنی است اکا بسیاری از طراحان حرفه ای ابتدا ایده خود را بر روی کاغذ پیاده سازی میکنند. این تکنیک یکی از بتدایی ترین و در عین حال کارآمدترین تکنیک برای طراحی Wireframe است.

در مرحله بعد به صورت دیجیتالی شروع به طراحی میکنیم. که میتوانیم از ابزارهای خاصی برای انجام این کار استفاده نماییم. با ترسیم وایرفریم با نرم افزار میتوایم جایگیری عناصر بصری را به صورت دقیق نشان دهیم. کارشناسان ما توصیه میکنند که مشتریان در ابتدا طرح اولیه از چیزی که میخواهند را بر روی کاغذ ترسیم کنند. که این کار به آن ها کمک بسیار زیادی خواهد کرد که بتوانند نیاز ها و خواسته هایشان را منتقل نمایند. و به این ترتیب ارتباط میان مشتری و طراحان UX بهتر خواهد بود.

زیرا یک طرح اولیه وجود دارد. و طرفین پروژه در ابتدای کار سرگرم نخواهند بود. زیرا بسیاری از مشتریان به ما مراجعه میکنند ولی نمیدانند که چه نوع طراحی سایت ای میخواهند. بار شده است که بعد از طراحی سایت و پیاده سازی آن مشتری از ما خواسته که تغییرات اساسی به آن بدهیم که باعث شده است که خود مشتری و شرکت متحمل هزینه و زمان بیشتر شوند. که برای دو طرف مفید نخواهد بود.

چگونگی طراحی Wireframe

خدمات ارائه دهنده شرکت

انواع وایرفریم

وایرفریم یک طرح اولیه محصول است و نیازی نیست که در این بخش رنگ بندی و عناصر گرافیکی به کار برده شود. در وایرفریم اولیه جزئیات از بین میرود و کلیات مدنظر طراح است. وایرفریم ها بر اساس جزئیاتی که در آن ها به کار برده میشود به سه دسته تقسیم بندی میشوند.

وایرفریم Low Fidelity

1) وایرفریم low fidelity

یکی از انواع وایرفریم Low fidelity بدون هیچگونه جزئیاتی ایجاد میشوند. و شامل تصاویر ساده و بلوک ها و بخش های مهم در صفحه است. در این وایرفریم محتواهای غیرمهم حذف میشوند و مقیاس بندی دقیق در این نوع طرح ها ایجاد نمیشود. و صرفا به عنوان نقطه شروع است.

2) وایرفریم Mid Fidelity

در حالی که وایرفریم Mid Fidelity از تصاویر و یا متن استفاده نمیکند. ویژگی های صفحه از یکدیگر متمایز میشوند. در این طراحی نیز از رنگ استفاده نمیشود. ابزارهای دیجیتالی که ای طرح ها را ایجاد میکنند Sketch یا Balsamiq هستند.

وایرفریم Mid Fidelity
وایرفریم High Fidelity

3) وایرفریم High Fidelity

در این نوع طرح بندی به صورت پیکسل و دقیق اجزای صفحه را ایجاد میکند. وایرفریم Hight Fidelity شامل تصاویر برجسته و واقعی هستند که تایپوگرافی نیز در آن رعایت میشود. که از روی این طرح ، طراح UI سایت را طراحی میکند.

ابزارهای ایجاد وایرفریم

اولین و ساده ترین ابزار برای ایجاد Wireframe کاغذ و قلم است. در ادامه به چهار ابزار طراحی اشاره میکنیم که میتوانیم وایرفریم های خود را در آن ایجاد کنید.

Adobe XD

با این نرم افزار میتوانید به راحتی به فتوشاپ و ایلاستریتور لینک شوید و فایل ها را در این سه نرم افزار به اشتراک ویرایش نمایید.

Sketch

در این نوع سیستم یک باز هزینه آن را پرداخت مینمایید. و میتوانید همیشه از آن استفاده نمایید. این نرم افزار Open source است. به همین دلیل محبوبیت زیادی پیدا کرده.

Principle

اگر در طرح شما انیمیشن و حرکت وجود دارد/ بهتر است که از این نرم افزار استفاده نمایید. زیرا میتوانید به صورت بصری و لایو مشاهده کنید.

Figma

نرم افزار Figma مانند نرم افزارهای دیگر امکانات و ویژگی های بسیار خوبی دارد. این نرم افزار کار گروهی بر روی پروژه را در اختیار شما میگذارد.

ابزارهای ایجاد وایرفریم

مقایسه وایرفریم با Mockup و Prototype

ابزارهای مختلفی برای طراحی صفحات وجود دارند که دقیقا نمیدانیم هر کدام در پایاین چه طراحی را ارائه میدهند. Mockups یک نمونه اولیه از محصول نهایی را نشان میدهد در حالی که وایرفریم فقط ساختار اولیه را ترسیم میکند.

مقایسه وایرفریم با موکاپ و پروتوتایپ

وایرفریم

یک نمایش بصری ایستا با کیفیت پایین را نشان میدهد که با استفاده از اشکال ساده ایجاد شده است. که این طرح به برنامه نویسان کمک میکند که دید بهتری از پروژه داشته باشند.که المان های صفحه، فواصل، سلسله مراتب و دیگر موارد مشخص میشود. در وایرفریم تنها کلیات نمایش داده میشود که از ترسیم های ساده استفاده میشود.

Mockups

ابزار موکاپ یک ابزار شبیه سازی سه بعدی است که بر اساس الگوی ساده که از پیش طراحی شده است انجام میشود. موکاپ نمایش بهتر و باکیفیت تری را شبیه سازی میکند که شامل تایپوگرافی، برند، رنگ و شمایل نیز هست.

 Prototype

بر اساس نمونه های اولیه که در نرم افزار پروتوتایپ ایجاد میکنید شباهت بسیاری نزدیکی به محصول نهایی دارد. که میتوانید به صورت مشابه از آن استفاده کنید. که نرم افزارهایی برای ساخت آن وجود دارد شما میتوانید حتی دکمه ها را ایجاد کرده و بررسید نمایید.