تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز

برای خرید و فروش ارز دیجیتال به یک صرافی ارز دیجیتال نیاز داریم. دو نوع صرافی ارز دیجیتال متمرکز و غیر متمرکز وجود دارند که بهتر است که قبل از اقدام به طراحی سایت ارز دیجیتال در مورد تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز اطلاعاتی را کسب نماییم. در واقع اگر بخواهم خیلی ساده به شما بگویم صرافی متمرکز یا centralized exchange یعنی اینکه تمامی کاربران زیر نظر یک سیستم واحد هستند. در صرافی غیر متمرکز یا decentralized exchange کاربران زیر نظر سیستم خاصی نیستند و با هم به صورت مستقیم برای تبادل ارز در ارتباط هستند. 

صرافی متمرکز چیست ؟

در طراحی صرافی متمرکز تمامی معاملات خرید و فروش ارز دیجیتال زیر نظر یک واسط که مدیریت سایت است انجام میشود. در این صرافی ها ارز های دیجیتال قابل مشاهده نبوده و باید احراز هویت کامل را انجام دهید.

صرافی غیر متمرکز چیست ؟

در طراحی صرافی غیر متمرکز کاربران میتوانند بدون اینکه یک حساب در صرافی ارز دیجیتال داشته باشند خرید و فروش را انجام دهند. و هیچ سازمان یا ناظری برای کنترل و نظارت روی معاملات ارزی وجود نداشته و تمامی معاملات بر اساس سیستم بلاک چین و قرار داده هوشمند انجام میشود.

مقاله طراحی صرافی بایننس را مشاهده نمایید.

مقایسه صرافی CEX و DEX

در صرافی های CEX که همان صرافی متمرکز است باید برای معاملات و تامین دارایی به شخص ثالثی اعتماد کنید. معاملات در صرافی های متمرکز قابل مشاهده نیستند و نیاز به احراز هویت کامل وجود دارد که در غیر این صورت محدودیت در خرید و فروش خواهد داشت.

در صرافی DEX که همان صرافی غیر متمرکز است تمام پرداخت وخرید و فروش در بلاکچین ذخیره میشوند هیچ گونه شخص سوم و ناظری وجد نداشته و صرفا معاملات در صرافی غیر متمرکز DEX از طریق قرادادهای هوشمند انجام میشود. تمامی سفارشات در بلاکچین ذخیره شده که بعد از مدتی به حساب شما واریز میشود و قابل ردیابی نیستند. در ادامه تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز را مطالعه نمایید :

  • امنیت DEX کمتر از صرافی های CEX است
  • محبوبیت صرافی متمرکز نسبت به غیر متمرکز به دلیل رابط کاربری ساده تر بیشتر است
  • در صرافی های DEX کامزد بسیار کمتری نسبت به صرافی CED دارد
  • صرافی های CEX نقدینگی بیشتری نسبت به صرافی های  DEX دارند
  • سرعت سفارش گذاری در صرافی CEX بیشتر از صرافی DEX است.
مقایسه صرافی CEX و DEX

مقاله طراحی اسکریپت ارز دیجیتال را مشاهده نمایید.

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز

تفاوت صرافی متمرکز و صرافی غیر متمرکز

کنترل دارایی ها

در صرافی های غیر متمرکز دارایی های شما کنترل نمیشود زیرا شما زیر نظر هیچ گونه ناظری در یک کیف پول که ساخته اید دارایی های خود را قرار میدهید. اما در صرافی های متمرکز وظیفه اصلی سایت حفظ امنیت دارایی حساب شما است. ارز های دیجیتال و دارایی ها به صورت غیر متمرکز ذخیره میشوند که این کار توسط کاربران انجام میشود. در واقع کاربران در هیچ صرافی کیف پولی ندارند که آن نهاد بتواند از دارایی کاربران محافظت نماید. از آنجایی که خود کاربران مسئول کنترل دارایی خود هستند بنابراین ریسک از بین رفتن دارایی کاربران نیز از بین خواهد رفت و این به نفع صرافی غیر متمرکز است.

عدم محدودیت در خرید و فروش ارز دیجیتال

تفاوت صرافی متمرکز و غیر متمرکز ، محدود یا نامحدود بودن در خرید و فروش ارز دیجیتال است. در صرافی غیر متمرکز برای خرید و فروش ارز دیجیتال محدودیتی وجود ندارد. شما میتوانید معاملات خود را بدون هیچ سفی انجام دهید و دست کاربر در این سیستم باز است. اما در صرافی متمرکز کاربر باید احراز هویت خود را به صورت کامل انجام دهد تا بتواند سقف معاملات خودرا افزایش دهد. در این سیستم ها کاربران میتوانند با نوع عضویتی که دارند محدودیت سقف خرید و فروش و دسترسی داشته باشند.

احراز هویت

برای خرید و فروش ارز دیجیتال در سیستم های غیر متمرکز نیازی نیست که تمام اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. هر آنچه که به آن نیاز دارید یک کیف پول ارز دیجیتال است. صرافی های غیر متمرکز به صورت متن باز ارائه شده که کاربران نیازی به احراز هویت نداشته و حریم خصوصی برای آن ها رعایت میشود.

امنیت بالاتر

تاکنون چندین صرافی متمرکز هک شده است و که همیشه تلاش برای هک این سیستم ها وجود دارد. در واقع برقراری امنیت در صرافی های متمرکز بسیار دشوار است که باید زیر نظر تیم حرفه ای انجام پذیرد. اما صرافی های غیر متمرکز روی شبکه ای از کامپیوتر ها ایجاد شده که امکان هک آن ها وجود ندارد.  به همین دلیل است که اعلام میشود صرافی های غیر متمرکز ریسک خطر امنیتی کمتری دارند.

نقدینگی

یکی از موضوعاتی که در صرافی غیرمتمرکز وجود دارد بحث نقدینگی آن است. از آنجایی که اعتماد و محبوبیت صرافی های متمرکز بیشتر از صراف یهای غیر متمرکز است. نقدینگی در صرافی متمرکز ارز دیجیتال نیز بیشتر از صرافی غیر متمرکز است.

محبوبیت

محبوبیت صرافی متمرکز ارز دیجیتال بیشتر از صرافی غیر متمرکز است زیرا که این صرافی مستقیم به بازار متصل است و واسطی وجود ندارد. در صرافی های متمرکز کاربران راحت تر و آسان تر میتوانند خرید و فروش انجام دهند. از آنجایی که صرافی های متمرکز مدت زمان زیادی هستند که سابقه دارند به همین دلیل شناخته تر بوده و اعتماد مردم نسبت به آن ها بیشتر است.

میزان کارمزد

در صرافی های متمرکز با معاملات کاربران میزان کارمزد مشخص میشود. میزان کارمزد در معاملات با توع به نوع ارز و خدمات مشخص میشود. اما در صرافی های غیر متمرکز کارمزد بسیار ناچیز است. بنابراین برای معاملات بزرگ بهتر است که از سیستم غیر متمرکز استفاده کنید.

قانون گذاری

قانون گذاری در صرافی های متمرکز آسان تر از صرافی های غیر متمرکز است. صرافی های متمرکز نیاز به مجوز دارند و باید یک سری قوانین را رعایت کنند. در صرافی های غیر متمرکز مققرات خاصی وجود نداشته زیرا ثانون گذاری از طریق سیستم بلاک چین انجام میشود. برای مثال اگر دولت به یک صرافی مجوز نداده یا اینکه فعالیت آن ها را ممنوع کنند صرافی های متمرکز دچار مشکل میشوند. اما صرافی های غیر متمرکز از آنجایی که به سیستمی متصل نیستند قانون گذاری نیاز ندارند و تمامی عملکرد ها از طریق قرارداد هوشمند انجام میشود.

سرعت

سیستم های غیر متمرکز کندتر از سیستم های متمرکز هستند. طبق گزارشات و تجزیه تحلیل هایی که صورت گرفته است. در صرافی های متمرکز برای انجام معاملات چون به صورت مستقیم هستند حداقل 10 میلی ثانیه است. اما در صرافی های غیر متمرکز این میزان میتواند 15 ثانیه نیز باشد البته میتواند دقیق هم طول بکشد زیرا هرچه تراکنش بالاتر باشد سیستم غیر متمرکز زمان زیادی نیاز دارد که در سیستم های متمرکز همچنین موردی وجود ندارد.

 همانطور که گفته شد صرافی های متمرکز و غیر متمرکز تفاوت بسیار زیادی از لحاظ ساختار و نحوه کاری با هم دارند. با مقایسه صرافی متمرکز و غیر متمرکز درنظر داشتیم تا تفاوت های این دو را به شما توضیح دهیم. حال اگر میخواهید بدانید چگونگی راه اندازی صرافی ارز دیجیتال چیست تا خود دست به کار شوید. یا اینکه میخواهید از یکی از این سیستم ها استفاده کنید بهتر است که تصمیم گیری درست با توجه به مشخصاتی که گفته شد کنید.

تماس با ما

پشتیبانی واتس اپ

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها