شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
خطای 503

خطای 503 در سایت

برای شما نیز پیش آمده است که زمانی آدرس سایت را وارد کردید و به محض لود شدن سایت با خطای 503 مواجه شدید. حال در این مقاله بررسی خواهیم کرد که علل به وجود آمدن خطای 503 چه چیزی است. خطای 503 نیز از سمت سرور سایت است و زمانی اتفاق میفتد که سرور مشغول باشد. این خطا مربوط به سیستم سرویس دهنده سایت است که به این معنی است که سایت در دسترس نیست. خطای 503 بیشتر زمان هایی اتفاق میفتد که سرور شولغ باشد و منابع کافی برای نشان دادن سایت به سایر بازدیدکنندگان را نداشته باشد.

خطای 503 با روش های زیر نشان داده میشود :

  • Error 503
  • Service temporarily unavailable 503
  • http 503 error

و پیام هایی از این دست که کد خطا را 503 اعلام میکند و نشان میدهد که خطا از سمت سرور ارائه دهنده و سرور است. سرویس در این حالت غیرقابل دسترس است که به دلیل اضافه باز موقتی یا تعمیرو نگهداری است.

فهرست مطالب

علل های بروز خطای 503 در سایت :

  • سرور در دست تعمیر است
  • مشکلات فنی از سمت شرکت میزبانی سرور و هاست
  • درخواست به سمت سرور زیاد است
  • منابع سرور کافی نیست
  • قالب سایت یا افزونه ها باعث بروز خطا شده است
  • حملات DDOS

پیکر بندی ناردست DNS : گاهی نقص در پیکربندی DNS به وجود می آید که باعث میشود که خطای 503 را به نماش بگذارد. DNS د رواقع به این صورت است که آدرس وب IP مربوطه تبدیل میکند. کاربران به جای IP با نام دامنه به سایت متصل میشوند.

 

حتما سایت خود را چک کنید که همچین خطایی در آن اتفاق نیفتد. در صورت بروز این خطا حتما آن را برطرف سازید چون کاربران و بازدیدکنندگان نمیتوانند از سایت شما استفاده کنند. این دسترس نبدن سایت شما هم برای کاربران و هم برای ربات های گوگل یک مشکل بزرگ خواهد بود. اگر بهینه سازی رتبه سایت و سئو سایت برای شما مهم است حتما آن را برطرف سازید زیرا برای سئو سایت و رتبه سایت شما ضرر خواهد داشت.

روش رفع خطای 503 از سمت سرور

اگر به عنوا نمدیر سایت با این خطا روبرو شدید حتما روش های زیر را به ترتیب انجام دهید و هر دفعه ساتی را چک کنید تا ببینید آیا مشکل در سایت برطرف شده است یا خیر. در صورتیکه مشکل برطرف نشده بود روش بعدی را تست کنید.

راه اندازی مجدد سرور

یکی از دلایلی که باعث بروز خطای 503 میشود این است که ترافیک سرور بالا رفته است. بدین منظور میتوانید سرور را ریست کنید که بعضی وقت ها با این کار میتوانید خطای 503 در سایت را از بین ببرید. البته قال توجه شما باشد که میزان فضای سرور بسته به نوع سایتی که دارید بسیار مهم است. اگر ترافیک سایت شما بالا است بهتر است که از سرور اختصاصی برای سایت خود استفاده کنید تا با این مشکل دیگر روبرو نشوید.

سرور UP

سرور ها در حالتی که تعیمر میشوند خاموش هستند بنابراین مشکل ممکن است به دلیل Down شدن سرور شما باشد که باید از مدیر سایت کمک بخواهید تا بینید که آیا مشکل از اتصال سرور است یا اینکه سرور اصلا فعال نیست. Up Time بودن سرور حاکی از کیفیت آن است بنابراین هنگام خرید سرور و هاست این موضوع را حتما درنظر داشته باشید.

بررسی افزونه ها

یکی از یلایلی که باعث بروز خطای 503 شده ات ممکن است به دلیل عدم ناسازگاری افزونه ها باشد. برای اینکه بدانید مشکل از افزونه ها هست یا خیر بهتر سا ت که آن ها را غیرفعال کنید. خطای 503 مانع دسترسی شما به وردپرس میشود. برای غیر فعال کردن افزونه میتوانید نام پوشه پلاگین را تغییر دهید تا تمامی پلاگین های سایت قابل خواندن نباشند. اگر مشکل برطرف نشد به این معنی است که مشکل از افزونه ها نیست. اما از گر مشکل برطرف شد به ترتیب نام افزونه ها را تغییر دهید تا متوجه وشوید که مشکل از سما چه افزونه ای است. البته میتوانید افزونه ها را از سمت کنترل پنل سایت خود نیز غیر فعال کنید.

قالب سایت وردپرس

گاهی مشکل ممکن است از سمت قالب سایت وردپرسی باشد به همین دلیل باشد قالب سایت وردپرسی را غیر فعال کنید. به PhpMyAdmin بروید و در Wp-option در مقابل عبارت option-name عبارت template را بنویسید. در این صفحه زیر ستون option-value نام قالب سایت شما نوشته شده است که میتوانید با استفاده از گزینه Edit آن را تغییر دهید. اگر مشکل برطرف شد به این معنی است که مشکل از قالب شما بوده است.

غیرفعال کردن شبکه توزیع محتوا CDN

گاهی اوقات در شبکه CDN مشکلی به وجود می آید که به شا خطای 503 را نشان میدهد. برای رفع خطا میتوانید CDN خود را غیر فعال نمایید و دوباره سایت را چک کنید تا متوجه شوید که آیا مشکل از CDN بوده است یا خیر.

افزایش منابع سرور

اگر تمامی مراحل بالا انجام شد اما مشکل برطرف نشد میتوانید منابع سرور را افزایش دهید. با ارتقا دادن سرور میزبانی هاست و سرور خود میتوانید متوجه شوید که آیا مشکل از کمبود منابع بوده است یا خیر.

تماس با پشتیبانی

بعد از اینکه تمامی مراحل بالا را انجام داده اید به شما توصیه میکنیم که حتما از پشتیابنی سرور و هاست بخواهید که مشکل را پیگیری نمایند.

روش رفع خطای 503 از سمت کاربر

حال که دانستید این خطا چه علت هایی دارید باید به عنوان یک کاربر سعی کنید که آن را حل کنید. چون این خطا از سمت سرور سایت است بازدیدکننده نمیتواند کاری انجام دهد. اکا یک سری اقدامات عمومی در مواجه به خطاهای سایت وجود دارد که بهتر است در ابتدا آن ها را نیز بررسی نمایید. مراحل زیرا به ترتیب انجام دهید تا اینکه تغییری در برطرف شدن خطا بروز دهد :
کش مرورگر خود را پاک کند و یا اینکه از ترکیب دو کلید CTRL و f5 استفاده کنید زیرا ممکن است که خطا از بین رفته باشد اما شما هنوز آن را مشاهده نمایید. با مرورگرهای دیگر نیز امتحام کنید و آرس سایت را وارد کنید تا ببینید آیا در آن ها هم این اتفاق افتاده است یا خیر. و در نهایت به پشیتبانی سایت خود خبر دهید تا مشکل را برای شما برطرف سازد.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...