شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
بک لینک یا بک لینک چیست ؟

بک لینک یا backlink چیست ؟

بک لینک ها عموما لینک هایی هستند که اصطلاحا به آن ها لینک های یک طرفه یا لینک های ورودی گفته میشود. که به این صورت است یک سایتی به سایت دیگر لینک میدهد که به آن بک لینک یا لینک خارجی گفته میشود. گوگل و سایر موتورهای جستجوگر در واقع بک لینک ها را یک رای مثبت برای صفحات وب درنظر میگیرند. در واقع صفحاتی که بک لینک های بیشتری داشته باشند شانس بیشتری دارند که در نتایج اولیه جستجو در گوگل و سایر موتورها قرار بگیرند. در واقع بک لینک به لینک مستقیمی گفته میشود که به سایت شما اشاره میکند.
فهرست مطالب

بک لینک چیست ؟

همانطور که گفته شد بک لینک ها یک نوع رای دهی به سایر وب سایت ها هستند. در واقع زمای سایتی به سایت شما لینک میدهد که مطلب ارزشمندی قرار داده باشید و سایت مذکور نیز بخواهد که به آن اشاره کند. و گوگل نیز این سیستم را درنظر میگیرد که چو محتوای یک سایتی با ارزش است به همین دلیل سایر سایت ها به آن بک لینک داده اند. بنابراین هرچه تعداد لک لینک ها بیشتر باشد رتبه سایت شما در گوگل بالاتر خواهد رفت. بنابراین همانطور که متجه شدید گرفتن بک لینک برای سایت ها یک موضوع حیاتی شده است. به همین دلیل اکثر وب سایت به دنبال دریافت بک لنیک از سایت های معتبر هستند.

یکی از الگوزیتم هایی که گوگل در موتور هوش مصنوعی خود استفاده میکند الگوریتم پیج رنک است. اگر با این الگوریتم آشنایی داشته باشید قدرت هر گره از گراف به تعداد لینک هایی بستگی دارد که به آن داده شده است. و هرچه ورودی های بیشتری داده شود باعث قدرتمند شده آن گره یا node از گراف میشود.

از آنجایی که گوگل هزاران تغییر در الگئریتم های خود از ابتدا تا حال داده است. الگوریتم پیج رنک که به سیستم بک لینک سازی اهمیت میدهد همچنان به قوت خود باقی مانده است.در واقع در تحقیقات و بررسی ها نیز نشان داده شده است که لینک ها رابطه مستقیمی با رتبه سایت دارد. هرچه سایتی تعداد بک لینک های بیشتری داشته باشد رتبه بالاتری نیز دارد. البته باید به این اشاره کرد که اعتبار سایت هایی که بک لینک گرفته میشود نیز یک فاکتور بسیار مهم است که در ادامه به آن پراخته میشود. خود گوگل نیز اشاره کرده است که بک لینک یکی از سه فاکتور مهم در رتبه بندی موتورهای جستجوگر است.

چه نوع بک لینک هایی ارزشمند است ؟

در واقع اگر میخواهید که در SERP رتبه بالایی داشته باشید باید بر روی کیفیت بک لینک ها تمرکز زیادی داشته باشید. زیرا بک لینک را میتوان از سایت های بی کیفیت با اعتبار دامنه کم نیز دریافت کرد. بک لینک هایی با ارزش هستند که UR یا DA بالایی داشته باشند. در واقع اگر تنها یک بک لینک از یک دامنه قدرتمند و معتبر بگیرید ارزش بالاتری دارد تا اینکه بخواهید هزاران بک لینک بی کیفیت داشته باشید. در واقع بالاتر که گفتیم تعداد بک لینک ها هم سو با رتبه بندی سایت ها است به این ظر است که کیفیت بک لینک های شما نیز بالاتر باشد.

بک لینک یا backlink

 

1 ) در واقع بک لینک های با کیفیت از سایت های معتبر و شناخته شده ای دریافت میشوند.

برای مثال سایت های دانشگاهی مانند هاروارد بسیار شناخته شده و معتبر هستند و اگر یک لینک از این سایت ها دریافت کنید قدرت بیشتری دارد تا این که هزاران لینک از سایت های ناشناخته دریافت کنید. خوب حالا باید از کجا فهمید که چه سایت هایی معتبر هستند ؟ اول اینکه شما باید به domain authority یا اعتبار دامنه آن ها توجه نمایید.هرچه اعتبار دامنه یک سایت بالاتر باشد باعث میشود که این اعتابر به سایت شما نی زاز طریق لینکی که داده میشود منتقل شود. برای مثال اگر یک سایت با اعتبار دامنه 90 داشته باشید باعث میشود که این اعتبار به سایت شما داده شود و عدد UR و DA سایت شما را افزایش دهد.
اگر با ابزار ahref کار کرد باشید در واقع لینک هایی که از یک سایت با اعتبار بالا داده میشوند وزن بیشتری داشته و باعث تاثیر گذاری بیشتری روی اعتبار دامنه سایت شما و رتبه بندی در گوگل میگذارد. حال باید ببینیم که آیا گرفتن بک لینک از سایت های با اعتبار دامنه بالا سخت است و اینکه آیا ارزش این را دارد که برای به دست آوردن آن ها تلاش کنید ؟ جواب هر دو سوال بله است.

2) انکرتکست در لینک های خارجی

در واقع انکرتکست ها همان عنوان لینک هایی هستند که شما مشاهد میکنید. اگر میخواهید که بر روی کلمات کلیدی خاصی مانور دهید باید انکرتکت شما نیز با کلمات هدف شما یکسان باشد. برای مثال از انکرتکست هایی مانند اینجا کلیک کنید دوری کنید زیرا ارزشی ندارند.
یکی از موارد مهم در انکرتکست ها این است که نباید از عبارات کلیدی یکسان به صورت متعدد و بی شمار استفاده نمایید. زیرا در صورت استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی یکسان باعث میشود که ساتی شما توسط الگوریتم نگوئن جریمه شود.
الگوریتم پنگوئن گوگل وب سایت هایی را که از سیستم لینک سازی کلاه سیاه استفاده میکنند را جریمه میکند. و به صورت ویژه روی سایت هایی تمرکز میکند که از صرفا فقط از کلمه کلید یهدف در انکر تکست های خود استفاده کرده اند. برای مثال اگر یک سایت فروشگاهی دارید به صورت متعدد از انکرتکست طراحی سایت فروشگاهی استفاده نکنید. سعی کنید از عباراتی مانند طراحی فروشگاه آنلاین ، طراحی سایت فروشگاه اینترنتی و غیره استفاده نمایید.

3) ارتباط میان سایت لینک دهنده به سایت شما

در واقع زمانی که یک لینکی از یک صفحه وب سایتی به سایت دیگر میرود گوگل آن را فالو کرده و این بررسی را انجام میدهد که آیا این دو سایت با هم مرتبط هستند یا خیر. در واقع اگر سایتی که به شما بک لینک میدهد ارتباط موضوعی با نوع سایت شما داشته باشد باید بالا رفتن تاثیرگذاری بیشتر آن لینک بر روی اعتبار دامنه شما میشود. برای مثال سایت ما اگر در مورد طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ است. باید از سایت هایی بک لینک دریافت نماییم که در این حوزه ما فعالیت دارند. برای مثال یک سایت در مورد حیوانات یا ورزش هیچ ارتباطی به موضوع سایت ما نداشته و بهتر است که بک لینک دریافت نشود.

4) لینکی که دریافت میشود باید dofollow باشد

در واقع موتورهای جستجوگر از جمله گوگل به این اهمیت میدهند که بک لینک هایی که به سایت شما داده میشود همگی dofollow, باشند. در واقع لینک هایی که نوفالو هستند تاثیری بر روی اعتبار دامنه و رتبه بندی سایت شما ندارند. به عبارت دیگر لینک های نوفالو محاسبه نمیشوند اما لازم است متذکر شویم که با این حال مردم سعی میکنند که از سایت هایی که بک لینک نوفالو میدهند نیز لینک دریافت نمایند. برای مثال میتوان به ویکیپدیا اشاره کرد. درست است که گوگل این لینک ها را محاسبه نمیکند اما دارا بودن آن ها خالی از لطف نیست.

5) بک لینک از سایت هایی که به شما قبلا لینکی نداده اند

در واقع یکی از مواردی که گوگل به آن توجه میکند این است که شما بتوانید از دامنه های مختلف بک لینک دریافت نمایید. دریافت بی شمار لینک از سایت هایی که قبلا لینک داده اند ارزش کمتری دارند نسبت به سایت هایی که referring domain آن ها بیشتر است. در واقع هرچه یک سایت به شما تعداد لینک های زیادی بدهد باعث میشود که اعتبار آن لینک های داده شده روند کاهشی داشته باشند. در واقع اگر 50 لینک از 50 سایت مختلف داشته باشید بهتر است از اینکه 1000 لینک از تنها یک وب سایت داشته باشید. در واقع بالاتر زمانی که در مورد تاثیر تعداد بک لینک ها بر روی رتبه بندی سایت ها صحبت کردیم. منظور این بود کهگوگل به تعداد سایت هایی که بهشما لینک داده اند اهمیت بیشتری میدهد نسبت به اینکه چه تعداد بک لینک دریافت کرده اید. زیرا گرفتن هزاران لینک از یک سایت چندان کار سختی نیست. کار سخت تر این است که شما بتوانید از دامنه های متفاوت بک لینک دریافت کنید که این نشان این است که تعداد سایت های زیادی به شما رای داده اند.
بنابراین سعی کنید که تعداد Reffering domain را افزایش دهید نه اینکه بخواهید تعداد لینک سایت هایی که به شما بک لینک داده اند را افزایش دهید. زیرا در این صورت است که گوگل اهمیت بیشتری خواهد داد.
در واقع شما خواهید دید که چه نوعی از بک لینک ها برای شما مفید هستند. حال در ادامه به شما نحوه لینک سازی را خواهیم گفت.

محتوایی قابل ارجاع ایجاد کنید

اگر میخواهید که سایت های دیگر به شما لینک دهند بهتر است که مطالب و محتوایی در سایت خود قرار دهید که ارزش آن را داشته باشد. این محتوای ارزشمند و قابل لینک دهی در سایت شما میتواند یک متن، ویدیو ، فایل، آزمئن، مقاله و غیره باشد. در واقع باید هر چیز با ارزشی باشد که مردم به آن لینک میدهند.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

منبع

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...