شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
نجوه جستجوی کلمات کلیدی مناسب برای سئو

نحوه جستجوی کلمه کلیدی یا keyword research چیست ؟

میخوام در این بخش به صورت جامع به شما نشان دهم که چگونه میتوانید جستجوی کلمه کلیدی حرفه ای در سال 2022 انجام دید. در این بخش خواهید خواند : • نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی • انتخاب بهترین کلمات کلیدی • استفاده از بهترین ابزارهای جستجوی کلمات کلیدی • نکاتی در مورد جستجوی کلمات کلیدی به صورت حرفه ای • و غیره اگر شما نیز میخواهید که رتبه بالاتری در گوگل داشته باشید بهتر است که در ادامه با ما همراه باشید.
فهرست مطالب

اصول جستجوی کلمه کلیدی

در ابتدا لازم است بدانید که جستجوی کلمه کلیدی چیست و چرا اینقدر در سئو سایت مهم است. در واقع جستجوی کلمه کلیدی پروسه ای است که شما عبارت کلیدی و واژه هایی که مخاطبان شما در گوگل جستجو میکنند را خواهید یافت. در واقع جستجوی کلمه کلیدی بنای سئو سایت است که شما بدون آن نمیتوانید بقیه بخش های سئو سایت را انجام دهید. در واقع شما باید ببینید که روی چه عباراتی مروبط به کسب و کار خود باید مانور دهید تا بتوانید دیده شوید.

در واقع زمانی که میخواهید یک کمپین سئو سایت راه اندازی کنید اولیه قدم دارا بودن لیست کلمات کلیدی مورد نیاز است. در واقع کلمات یک نوع سیستم جهت دهی برای سئو سایت شما هستند. در واقع آن ها هستند که به شما میگویند باید کجا بروید و کدام راه شما را به مقصد میرساند. هرچه تحقیقات شما در مورد کلمات کلیدی کسب و کارتان بیشتر باشد باعث میشود که بهتر بتوایند کاربان هدف خود را بشناسید. هرچه کلمات کلیدی که لیست کرده اید به عبارات کلیدی کاربارن هدف شما نزدیک تر باشد در سئو موفق تر خواهید بود.

گام های جستجوی کلمه کلیدی

چگونگی یافتن کلمات کلیدی هدف

در این بخش شما باید یک لیستی از کلمات کلیدی ایجاد کنید یکی از استراتژی های یافتن کلمات کلیدی ایده پردازی شما است. در واقع در ابتدا باید از خود بپرسید که مشتریان و مخاطبان چه کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما را در گوگل جستجو میکنند. خوب چیزی که در حوزه کاری به ذهن میرسد عباراتی نظیر

 • راه اندازی سایت
 • نحوه طراحی سایت
 • بالا بردن ترافیک سایت
 • ساخت سایت و اپلیکیشن
 • محتوا نویسی
 • و غیره است

در واقع این عبارات عناوینی است که به کسب و کار ما مربوط میشود اما هنوز کلمات کلیدی نیستند زیرا باید تغییراتی بدهیم.

1)ویکی پدیا

یکی از منبع هایی که میتواند برای جستجوی کلمات کلیدی شما مناسب باشد ویکیپدیا است. در واقع ویکی پیا در مورد هر موضوعی که تصور کنید مقاله به صورت دسته بندی شده دارد. کاری که باید بکنید این است که یک کله ای را جستجو کنید. بار مثال کلمه کلیدی دیجیتال مارکتینگ را جستجو نمایید. به شما مقاله ای نشان خواهد داد که شامل لینک های داخلی در صفحه و یک فهرست از مطالب در آن صفحه است. خوب در این جا است که شما باید بتوانید این عناوین در فهرست را به عنوان عبارات کلیدی مرتبط درنظر داشته باشید. فهرست مطالب در مقاله بازاریابی اینرنتی شامل :

 • بهینه سازی موتورهای جستجو
 • بازاریابی محتوا
 • بازاریابی ارجاعی
 • تبلیغات در تلفن همراه
 • و غیره

این ها کلمات کلیدی مرتبط با چیزی هستند که به دنبال آن هستید. البته لازم به ذکر است که این راه حل در ویکی پدیا انگلیسی زبان بهتر جواب میدهد زیرا ویکیپدیا فارسی زبان خیلی مطالب کاملی ندارد اما میتواند کمک کننده به شما باشد.

2)جستجوی مرتبط در گوگل

بنده این بخش را به شما پیشنهاد میدهم زیرا خود از این گزینه استفاده میکنم. گوگل در واقع بهترین و اولین برای شما باید باشد بنابراین میتواند کلمات کلیدی مرتبط خود را از اون سوال کنید. برای مثال ما در مورد دیجیتال مارکتینگ در گوگل جستجو میکنیم و سپس به بخش relate search میرویم شما تقریبا میتوانید 8 از بهترین عبارات کلید یمرتبط با چیزی که جستجو کرده اید را بیابید. برای مثال اگر میخواهید مقاله ای در مورد بازاریابی دیجیتالی بنویسید میتوانید این موارد را جزو زیر عنوان های خود قرار داده یا برای هر کدام مقاله جداگانه بنویسید.

شاید به کلمات نگاهی بیندازید و فکر کنید که آیا مردم از این عبارت استفاده میکنند یا خیر. باید به شما بگویم که گوگل است که در ورد همه یز اطلاع دارد بنابراین اگر به شما میگوید که این کلمات مرتبط نرخ جستجوی بالایی داشته باند بنابراین سعی کنید که به حرف او گوش کنید. حال به شما توصیه میکنم روی یکی از کلمات کلیدی که در بخش related search آمده است کلیک نمایید. اگر دوباره به بخش ایین صفحه بروید خواهید دید که گوگل لیست جدیدی از عبارات کلیدی مرتبط که جستجو شده است را ارائه میدهد.

3)یافتن کلمات کلیدی در reddit

د رواقع یکی از پلتفرم هایی که میتواند به شما برا یایده گرفتن در ورد انتخاب کلمات کلید یکمک کند reddit است. در واقع شما میتوانید ایده های خوبی در مورد عبارات کلیدی مرتبط با چیزی که میخواهید بیابید. برای مثال واژه طراحی سایت را جستجو کرده و لیست عباراتی که در مورد آن کامنت و پست ها که در ارتباط با این واژه است را بیابید.

4) موتور سرچ گوگل و یوتیوب

در واقع شما میتوانید از پیشنهادات گوگل هنگام نوشتن یک کلمه کلیدی در باکس جستجو استفاده کنید. برای مثال کلمه کلیدی طراحی سایت را نوشته و ادامه آن را میتوانید از پیشنهاداتی که گوگل ارائه میدهد کمک بگیرید. در واقع گوگل این پیشنهادات را بر اساس میزان جستجویی که شده است میدهد بناراین برای شما بسیار مفید و کاربردی خواهد بود. میتوانید این کار را نیز در موتور جستجوی یوتیوب نیز استفاده کنید البته محدودتر است ولی اگر میخواهید که مارتکتینگ در یوتیوب انجام دهید برای شما بسیار مناسب خواهد بود.

keyword research -وب سازان مرصاد

ابزارهای جستجو کلمات کلیدی

در ابن بخش به شما میخواهم ابزارهایی که برای جستجوی کلمات کلیدی استفاده میشود را لیست کنیم :

1)google keyword planner

یکی از ابزارهای اولیه که برای جستجوی کلمات کلیدی بسیار کاربردی است google keyword planner است. این ابزار یسیار مورد اطمینان است زیرا دیتاهایی که از آن دریافت میکنید مستقی از داده های موتور سرچ گوگل آمده است. البته این بخش برای کمپین های تبلیغات در گوگل که google ads است مورد استفاده قرار میگرد. اما محیطی شده است که سئوکاران و تولید کنندگان محتوا از آن زیاد استفاده میکنند. در واقع زمانی که شما یک کلمه کلیدی را جستجو کنید موارد مشابه را خواهید دید که به شما جستجوی ماهانه آن کلمات را در ستونی نشان میدهد.

2) keyword sufer

شما میتوانید keyword sufer که یک extention برا یگوگل است را نصب کنید تا به شما کلمات کلیدی که در نتایج گوگل است را نمایش دهد. در واقع زمانی که شما چیزی را درگوگل جستجو میکنید میتوانید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را ببینید که ایده خوبی برای شما خواهد بود.

3) unbersuggest

این ابزار یکی از ابزارهای پیشنهاد دهنده مفید برای یافتنن کلمات کلیدی مرتبط است که به طور مداوم آپدیت میشود. در واقع این ابزار نیز کلمات را از پیشنهادات گوگل به شما ارائه میدهد  و دیتای مفیدی درمورد هر کلمه ارائه میدهد.

4) SEMrush

اگر میخواهید یک ابزار بسیار قدرتمند و مفید داشته باشید به شما semrush را پیشنهاد میدهم که البته رایگان نیست. در واقع این ابزار به شما دقیق خود کلمه کلید یکه یک سایت برای آن رتبه پیدا کرده است را اعلام میکند.

5) Ahref

در واقع ahref یک link building tool است که بخشی برای keyword planning نیز دارد. در واقع به شما مشتق کلمه کلیدی که جستجو کرده اید را ارئه میدهد.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

منبع

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...