شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
largest contentful paint

Largest Contentful Paint یا LCP چیست ؟

مخفف LCP به معنی "Largest Contentful Paint" است که یکی از معیارهای Core Web Vitals است. این معیار به زمانی اشاره دارد که بزرگترین عنصر قابل نمایش یک صفحه وب به صورت کامل رندر می‌شود و زمانی که کاربران می‌توانند محتوای اصلی صفحه را بدون تأخیر مشاهده کنند. به عبارت دیگر، زمانی که کاربران می‌توانند به راحتی به صفحه دسترسی پیدا کنند و محتوای آن را بدون مشکلی مشاهده کنند، LCP بهبود پیدا کرده است. این معیار از اهمیت بسیاری برای تجربه کاربری و بهینه‌سازی سئوی صفحات وب برخوردار است.

سرعت بارگزاری صفحات یکی از فاکتورهای مهم برای هر وب سایتی است. اگر برای شکا سئو و بهینه سازی استی مهم است باید به Lcp نیز توجه داشته باشید. گوگل به تنظیمات تجربه کاربری نیاز دارد تا بتواند بر روی سایت تاثیر داشته باشد. تمرکز این پارامتر این است که بتواند با افزایش سرعت بارگزاری صفحات تجربه کاربری را بهبود دهند. سرعت در عصر حال بسیار مهم است. اگر سرعت لود صفحات بیش از 3 ثانیه باشد کاربران سایت شما را ترک میکنند.

تمرکز این پارامتر این است که کاربرانی که از سایت ها بازدید میکنند بتوانند رضایت لازم را کسب نمایند. اگر برای بازگذاری یک مقاله در سایت زمان مشخصی طول میکشد شما میتوانید این زمان را به حداقل برسانید. و در آن صورت تاثیرات شگفت انگیز آن را بر روی رتبه بندی سایت خود خواهید دید. در این مقاله قصد داریم که بدانیم Lcp چیست.

فهرست مطالب

بزرگترین عنصر صفحه یا LCP

این معیار به زمانی گفته میکشد که طول میکشد تا بزگرتین محتا در صفحه نمایش به کاربارن نشان داده شود. به گفته گوگل اینمعیار برای محتوای بالای صفحه است. این موار به آن چیزهایی اشاره میشود که برای کاربران بسیار مهم بوده و در الویت قرار دارد.

  • تصاویر
  • تگ های مربوط به تصاویر
  • تصویر شاخص ویدیو
  • تصویر پس زمینه با CSS
  • اندازه گیری این معیار

شما میتوانید با دو روش LCP را اندازه گیری نمایید. اول این که به صورت مستقیم با استفاده از روشی به نام فیلد این کار را انجام دهید. دوم اینکه از طریق شبیه سازی عملکرد توسط الگوریتم ها صورت گیرد. برای هر کدام از این روش ها ابزارهای مختلفی وجود دارد که PAgespeed insights یکی از آن ها است.

Good score

نظارت متریک ضرری است درک حداقل استاندارهای عملکد نیز ضروری است. با توجه به محتوای اصلی الگوریتم های گگل در زمان بارگذاری صفحه تقاضای خاصی دارند حالت متوسط  آن حدد 2 ثانیه است. نظارت مداوم بر روی این معیار برای نکه داشتن زمان بارگذاری ضروری است. ر صورت تشخصی تغییرات منفی لازم است که علت های آن را بررسی نمایید.

what is lcp

چرا LCP برای سئو مهم است ؟

زمانی که در مورد SEO و رابطه بین آن و LCP صحبت میکنیم با توجه کنید که این معیار بخش مرتبطی از Core web vitals است. این پارامتر بسیار مهم است زیرا توس الگوریتم های گوگل ارزیابی میشود و باید رتبه خوبیرا کسب نمایید. در چند سال گذشته گوگل بر روی پارامترهای بهبود تجربه کاربری تمرکز کرده و آن ها را یکپارچه کرده است.

بهینه سازی LCP

بهینه سازی یکی از بزرگ ترین عناصر امکان پذیر است. باید سعی کنید که مجموعه از تحلیل ها را داشته باشید تا بتوانید این معیارها را به خوبی اندازه گیر ینمایید.

بهینه سازی اندازه تصاویر

همیشه از تصاویر با کیفت و اندازه مناسب برای صفحات سایت استفاده کنید. سعی کنید که اندازه تصاویر مطابق با استاندارد ها باشد.

بهینه سازی حجم تصاویر

 تصاویر شما بهتر سات که به صورت webp یا svg باشند زیرا کیفیت بالا و حجم بسیار کمتری دارند. با استفاده از تکنیک های خاصی میتوانید بدون اینکه کیفیت تصویر کاسته شود آن ا فشرده سازی کرده و به فرمت های کم حجم تبدیل نمایید.

استفاده از CDN

سرویس CDN میتواند تصاویر را سریع تر بارگزاری نماید. البته CDN صرفا برای بهینه سازی تصاویر استفاده نمیشود بلکه یک سیستم توزیع شده است که باعث میشود سایت شما زودتر بارگزاری شود زیرا از محتوای سایت شما در سرورهای مختلف در مناطق مختلف در دنیا یک ذخیره ای نگه داشته میشود که در صورت وارد شدن به وب سایت برای شما لود میشود.

عدم استفاده از جاوا اسکریپت

بارگذاری جاوا اسکریپت میتواند روند را کاهش دهد.

نتیجه گیری

LCP یا Largest Contentful Paint به معنای نقطه‌ای است که بزرگترین المان قابل مشاهده در پنجره مرورگر کاملاً رندر می‌شود و به این شکل اندازه‌گیری می‌شود که زمان لازم برای بارگیری و نمایش آن المان بزرگترین محتوای قابل مشاهده را در صفحه وب را نشان می‌دهد. LCP یکی از معیارهای اصلی Core Web Vitals است که توسط گوگل برای ارزیابی تجربه کاربری صفحات وب در نظر گرفته می‌شود.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...