شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
شناسایی کیفت بک لینک

شناسایی کیفت بک لینک

اگر در زمینه سئو و بهینه سازی سایت اطلاعاتی داشته باشید. متوجه خواهید شد که دریافت بک لینک باکیفیت از سایت های معتبر، یکی از راه های افزایش رتبه سایت شما در موتورهای جستجوگر است. اما باید قبل از آن بدانید که چه بک لینک هایی برای شما مفید است. در این مقاله همراه ما باشید تا به شما چگونگی شناسایی کیفیت بک لینک ها را بگوییم.
فهرست مطالب

بک لینک چیست ؟

بک لینک به لینکی گفته میشود که از یک سایت یا وب سایت دیگر دریافت میکنید که به اعتبار دامنه شما اضافه خواهد کرد. البته باید توجه کنید که سات یکه از آن بک لینک میگیرد بسیار مهم هستند. گاهی بک لینک گرفتن اشتباه باعث میشود که اعتبار دامنه سایت شما کاهش پیدا کند. گرفتن بک لینک یکی از اصول Off_page Seo است که موتورهای جستجو به آن توجه دارند. گرفتن لینک از سایت های دیگر خوب است. ول از همه مهمتر کفیت بک لینک شما است.

شناسایی و آنالیز کیفیت بک لینک

بهتر است که با ابزارهای مختلفی نظیر Ahref,Moz و SEMRush اقدام به شناسایی کیفیت بک لینک خود کنید. البته برای بررسی بک لینک هایی که به سایت شما داده است بهتر است هر چند وقت یکبار در Google Search Console کیفیت بک لینک های خود را بررسی کنیدو لینک هایی که کیفیت درستی ندارند را Disaw  کنید.

طریقه اعتبار سنجی کیفیت بک لینک ها

در هر سایتی دو فاکتور Page Authority  و Domain Authority  قابل بررسی است. امتیاز های DA و PA بین 0 تا 100 است. که DA به دامنه سایت داده میشود اما PA به هر صفحه سایت داده میشود. برای مثال اگر PA صفحه اول سایت ما از سایر صفحات بیشتر است زیرا لینک دهی به آن بیشتر شده است. برای محاسبه آن میتوانید افزونه MOZbar را در مرورگر خود فعال کنید . DA   و pA  سایت هایی که در وب هستند را مشاهده کنید. ابزارهای دیگر نظیر Keyword Explore و  link Explorer  نیز وجود دارند.

بنابراین با این روش میتوانید اعتبار دامنه سایت هایی که به شما لینک داده اند را بررسی کنید. یا اگر میخواهید که درخواست رپورتاژ آگهی داده و یا بک لینک از سایتی بگیرید حتما از قبل سایت موردنظر را بررسی کنید. البته علاوه بر DA و PA حتما پارامتر Spam score  سایت مبدا را بررسی کنید. اگر سایتی اسپم باشد نمره ای بالای صفر خواهد داشت.

اهمیت دریافت بک لینک

دریافت بک لینک مهم است زیرا موتورهای جستجو آن ها را بع نوان یک فاکور برای رتبه بندی سایت ها قرار میدهند. گوگل به بک لینک اهمیت زیادی میدهد زیرا میتواند بر اساس آن صفحات جدید را پیدا کرده و رتبه دهی کند.

در اینترنت وجود لینک های داخلی و خارجی مانند تار عنکبوت هستند که ربات های گوگل وارد لینک ها شده و از آن صفحه مربوطه میتوانند لینک های دیگر که در آن صفحه هستند را مشاهده کنند. اگر ربات های گوگل به صفحه ا دسترسی پیدا کنند میتوانند آن را ایندکس کنند تا در نتای نشان دهد در غیر این صورت نمیتوانند صفحه را ایندکس کنند. لازمه ایندکس هر صفحه این است که لینک داخلی و خارجی داشته باشد.

در لینک سازی خارجی و گرفتن بک لینک اعتبار سایت منتقل میشود. به همین دلیل است که سایت های معتبر و بکیفیت برای اینکه به شما بک لنک بدهند هزینه ای را دریافت میکنند. زمانی که سایت A  به سایت B یک لینکی را میدهد. سایت A بخشی از لینک صفحه مربوطه را انتقال داده است. و این لینک به سایت B منتقل میشود.

راه های شناسایی کیفیت بک لینک ها

اعتبار وب سایت :

سایت یکه بک لنک از آن دریافت میکنید بسیار اهمیت دارد. باید بدانید که این سایت در آن زمینه چه اعتبار یدارد. هرچه اعتبار دامنه سایت بالا تر باشد باعث میشود که اعتبار بیشتری به سایت مقصد برسد. با  استفاده از تست Domian Authority  یا اعتبار دامنه میتوانید میزان نمره دامنه سایت ها را محاسبه نمایید.

اعتبار موضوعی

بک لینک را از صفحاتی دریافت کنید که با سایت شما ارتباط موضوعی داشته باشند. برای مثال ما یک شرکت طراحی سایت و بهینه سازی سایت هستیم . اگر از یک سایت ورزشی که مرتبط نیست بک لینک بگیریم این لینک به عنوان اسپم خواهد بود. عموما سایت های خبری خظر کمتری برای دریافت لینک هستند. اما باز توصیه میشود که در زمینه خود به دنبال گرفتن بک لینک باشید.

تعداد لینک های خروجی

از صفحه ای لینک بگیرید که به صورت متعد لینک خروجی نداشته باشد. هرچه تعداد لینک های خروجی یک صفحه از سایت یکه به شما لینک میدهد بیشتر باشد. باعث میشود که اعتبار کمتری به شما منتقل شود.

ترافیک مناسب

اگر سایتی که به شما لینک میدهد بازدید بالایی نداشته باشد. کاربرای برای لینک کلیک نگاه کرد. البته فقط بحث کلیک کردن کاربر روی لینک نیست. سایت هایی که بازدید بالایی دارند ربته بهتری نیز دارند که این باعث میشود که رتبه شما نیز بهتر شود. چون عموما افراد بک لینک از سایت هایی میگرند که ممکن است لینک شما را در فوتر خود قرار داده و کسب آن را نبیند. ولی باعث افزایش ترافیک سایت شما با بالارفتن رتبه سایت شما میشود.

انکرتکست

انکرتکست عبارتی است که داخل تگ لینک قرار داده شده و عنوان لینک را مشخص مکند. این عنوان برای خزنده های گوگل بسیار مهم است زیرا موقع ایندکس صفحات عنوان لینک ها را قرار میدهند. برای مثال شما در مورد طراحی سایت آژانس مسافرتی نوشته اید. میتوانید لنک ها دیگر مشابه با همین مضمون بدهید برای مثال طراحی سایت دفتر هواپیمایی. ممکن است که شما در مورد دفتر هواپیمایی در سایت خود ننوشته باشید اما قرار دادن این عنوان کمک میکند که افراد با سرچ شما  را با عنوان دفتر هواپیمایی نیز در نتایج گوگل مشاهده نمایند.

نوع لینک

لینک ها به دو دسته فالو و نوفالو تقسیم میشوند. لینک های فالو لینک هایی هستند که توسط خزنده های گوگل پیگری میشوند. اگر بک لینک داده شده به سایت شما فالو باشد باعث میشود که ربات های گوگل زودتر شما را پیدا کنند. در صورتی که لینک فالو باشد انتقال اعتبار صورت میگیرد در غیر این صورت انجام نمیشود.

به اشتراک گذاری پست ها

 

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...