شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
الگوریتم Freshness گوگل

الگوریتم Freshness گوگل

تازگی در هر چیزی باعث جلب نظر سایرین میشود. الگوریتم تازگی محتوا، در سال 2011 اعلام کرد که باعث شده 30 درصد از نتایج جستجو تغییرات داشته باشند. و با این سر و صدا سئوکاران و تولید کنندگان محتوا تصمیم گیرفتند که توجه ویژه ای با الگوریتم Freshness گوگل داشته باشند. تکنیک های لینک سازی و کلمات کلیدی از مواردی است که هر سئوکاری آن ها را میداند.

گوگل باید بتواند تعداد انبوهی از سایت های قبلی و سایت هایی که راه اندازی میشوند بررسی و آنالیز نماید. تعداد سرسام آور سایت ها و صفحات تولید شده تحت وب در حد غیر قابل شمارش است. الگوریتم های گوگل نیز آموزش دیده اند که وقت و تمرکز خود را بر روی سایت ها مهم ، کاربرپسندتر، ارزشمندتر صرف نمایند. گوگل سایت هایی که به تازگی راه اندازی شده اند را از سایت هایی که اعتبار دامنه آن ها بالاتر است جدا میکند.

از این رو الگوریتم سندباکس گوگل به روی کار آمده است. که سایت های جدید را از سایر سایت ها جدا میکند. گوگل در مورد الگوریتم سندباکس زیاد صحبت نکرده است. ولی یکی از چالشی ترین الگوریتم به خصوص برای سایت های جدید است. لازم است که هدف از تولید این الگوریتم را بدانیم.

فهرست مطالب

سئو مانند پازلی است که باید قطعات را در کنار هم بچینید تا به یک نتیجه عالی برسید. برای مثال الگوریتم تازگی محتوا یک تیکه ای است که سئوکاران آن را کمتر به یاد می آورند. در کنار الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن که معروف هستند سعی کنید که الگوریتم های مهم ولی کمتر اهمیت داده شده را بررسی کنید. که همین میتواند باعث تغییرات بزرگی در رتبه بندی سایت شما شود.

مثالی از الگوریتم freshness

برای مثال شما در گوگل در مورد آخرین قسمت ارز میخواهید اطلاعاتی کسب کنید. پس در گوگل تایپ میکنید آخرین قیمت طلا و ارز، سپس شما با نتایجی مواجه خواهید شد:

  • سایتی که آخرین قیمت ارز و سکه در بازار را نشان میدهد.
  • سایتی که قیمت هفته پیش ارز و سکه را دارد.
  • سایتی که آخرین بروزرسانی آن برای یک ساعت پیش بوده است.

شما نتیجه ای را انتخاب میکنید که مربوط به قیمت یک ساعت پیش طلا و ارز است. که اهمیت الگوریتم Freshness اینجا مشخص میشود. گوگل در واقع تاریخ انتشار و بروز بودن محتوا سایت را یک معیار بسیار مهم درنظر میگیرد. که نقش کلیدی در رتبه بندی سایت شما خواهد داشت. بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبار محتوا پست های خود را به روز کنید. تا بتوانید ماندگاری در صفحه اول گوگل داشته باشید.

الگوریتم تازگی محتوا گوگل

بدانید الگوریتم freshness گوگل روی تازگی محتوا در سایت تاکید زیادی دارد. زیرا کاربران در هدف این هستند که بهترین نتیجه و بروز ترین نتیجه را دریافت نمایند. برای مثال در طراحی سایت خبری، شما باید ثانیه ای محتوای سایت خود را بروز کنید. زیرا هر ثانیه اخبار تازه ای در سطح دنیا پخش میشود.

علت طراحی الگوریتم تازگی محتوا این بود که سایت ها محتواهای ترندی و خبری خود را به سرعت بروز کنند. که بر اساس آن طراحی وب سایت هایی که بروزتر بودند در رتبه های بالاتری قرار میگرفتند. تا افراد در نتایج اولیه محتواهای تازه و بروز را مشاهده نمایند. نه محتوایی که برای روزها پیش، ماه ها پیش یا سال ها پیش بوده است. یکی از دلایل انتشار محتوا تازه این بود که مدیر سایت ها دائما محتوای سایت خود را بروز نگه دارند. زیرا با پیشرفت علم و تکنولوژی و با توجه به اتفاقات زیادی که میفتد مردم نیازی به دانستن محتوای قدیمی ندارند.

اینجا سوالی پیش میاید که آیا تولید محتوا جدید و بروزرسانی مقالات پیشین میتواند رتبه سایت را بهبود دهد؟ باید به شما بگوییم که قطعا تاثیرگذار است اما خوب به تنهایی نمیتوانند باید سئو سایت و بهبود رتبه سایت شما شوند. عوامل و اصول دیگری وجود دارد که باید همه را با هم رعایت کنید. در واقع چیزی که برای گوگل اولویت است رضایت کاربران است. گوگل سیگنال های مثبت و منفی که از کاربران دریافت میکند را اولیت خود قرار میدهد . زیرا شما سایت را برای کاربران راه اندازی میکنید.

افزایش رتبه در الگوریتم تازگی محتوا

وقتی ربات های خزنده گول وارد سایت میشوند تمام قسمت های سایت شما را جز به جز بررسی میکنند. و آن ها را آنالیز کرده و در بهبود رتبه سایت شما استفاده میکنند. باید معیارهایی که برای گوگل اهمیت دارد را بدانید.

1-زمان-حضور-کاربران-در-سایت-افزایش-پیدا-کند

1) زمان حضور کاربران در سایت افزایش پیدا کند

زمان حضور کاربران در سایت در اولین مورد اهمیت زیادی ندارد. اما مراجعات بعدی بازدیدکنندگان موجب بهبود رتبه سایت میشود. اگر کاربران در هفته اولیه 2 دقیقه را در سایت شما سپری کنند یاید با گذشت زمان این زمان حضور کاربران در سایت بیشتر شود. منظور از زمانی است که شما محتوا اولیه را منتشر کرده اید. ولی از آنجایی که آن را بروزرسانی کرده اید و محتوا نیز بیشتر شده است به طبع باید زمان حضور کاربران در سایت نیز بیشتر شود.

در بازهای مختلف یا اینکه کاربران با ارسال نظرات متعدد محتوای سایت را بروز نگه داشتند یا اینکه شما بخش های مهم هیچگاه کاهش رتبه نخواهند داشت.

2) از سایت ها لینک بگیرید که تازگی محتوا دارند.

هر لینکی که به محتوای شما از سایت های خارجی یا صفحات داخلی سایت شما می آید باعث بروزرسانی صفحه سایت شما میشود. اما گوگل در این قسمت را نیز منبع را بررسی میکند که از نظر تازگی محتوا جدید باشند. هر صفحه یا سایتی که به شما لینک داده اگر تازگی محتوا نداشته باشد باعث میشود که الگوریتم freshness گوگل ارزش صفحه لینک داده شده را کاهش دهد.

لینک سازی داخلی و خارجی برای صفحات و پست های قدیمی تر در سایت شما باعث حفظ معیار تازگی محتوا میشود. زیرا به این منظور است که صفحه قدیمی شما هنوز هم کاربردی است. و محتوای آن هنوز هم مورد استفاده است. بنابراین بهتر است که منبع لینک هادهی ها خود محتوای تازه ای نیز داشته باشند.

2-از-سایت-ها-لینک-بگیرید-که-تازگی-محتوا-دارند.
3-لینک-سازی-مستمر-و-هدفمند

3) لینک سازی مستمر و هدفمند

بهترین استراتژی برای بک لینک آن است که به طور مداوم و مستمر لینک از سایت های مختلف بگیرید. اما این نحوه لینک سازی خارجی به گونه ای نباشد که حجم بسیار بالا داشته باشند. و به فواصل طولانی بک لینک بگیرید. این شیوه در لینک سازی خارجی و کسب بک لینک مناسب نیست. و گوگل با این رویه لینک های شما را اسپم میشناسد.
بهتر است که محتوای قدیمی سایت را با لینک دهی مستمر و منظم بروز نگه دارید. برای مثال میتوانید لینک پست های قدیمی خود را به شبکه های اجتماعی دهید.

4 روش استفاده از الگوریتم تازگی محتوا برای سئو سایت

بروز رسانی محتوای صفحات مهم

صفحاتی از سایت شما که ورودی بسیار زیادی دارند و Impression آن ها حد خوبی دارد. باعث میشوند که رتبه بندی در سایت شما در اولویت اول باشد. بنابراین محتوای این صفحات مهم را دائم به روز نگه دارید. میتوانید محتوای متنی، تصاویر، ویدیو مختلف اضافه کنید. برای مثال در مقاله طراحی سایت با اصول سئو سایت باید با توجه به ارتقا قوانین سئو سایت تغییر دهید.

تاریخ انتشار مقالات

عده ای از وبمسترها تاریخ مقالات خود را تغییر میدهند که بروز تر باشند. اما این شیوه کاملا اشتباه و خطرناک است. گوگل همه این اطلاعات را از قبل دارد و اگر متوجه همچین چیزی شود مطمئن باشید که صفحه شما ارزش خود را از دست خواهد داد. به جای تغییر تاریخ مقالات بهتر است که محتوا مقالات را بروز و تازه کنید. با بروزرسانی مقالات تاریخ آخرین بروزرسانی شما برای ربات ها و خزنده های گوگل ثبت میشود.

سیگنال اجتماعی مثبت

مقالات و پست های خود را در شبکه های اجتمعی به انتشار برسانید. همین سیگنال های مثبت از شبکه های اجتماعی برای الگوریتم freshness گوگل یا همان الگوریتم تازگی محتوا مناسب است. با انتشار مقالات در شبکه های اجتماعی آن ها را به سایت خود لینک دهید. هرچه محتوایی که در شبکه های اجتماعی منتشر میکنید همه گیرتر باشد باعث میشود که سئو سایت شما بهبود قابل توجهی داشته باشد.

تولید محتوا بروز

سایت هایی که در حوزه های مانند خبر، رویداد های روز، اقتصاد ، فروش و غیره فعالیت دارند باید همواره اقدام به تولید محتوا جدید کنند. به گونه ای که از سایر رقبای خود پیشی بگیرند. شما باید اولین سایتی باشید که خبری را منتشر میکند. کاربران نیز به این سایت های بروز بیشتر مراجعه میکنند. تولید محتوای بروز و ترند همانطور که میدانید کاربران را در زمان های مشخصی بیشتر جذب میکند

نکات الگوریتم Freshness

در قدم اول سعی کنید که کاربران خود را بشناسید. نیاز کاربران خد را بدانید. و این باعث میشود که محتوای بهتری منتشر کنید. و بخش های مختلف سایت را که نیاز دارید تغییرات کاربرپسند دهید. باید رفتار کاربرا را شناسایی کنید. اینکه به دنبال چه چیزی است. و انتظار دارد که با چه چیزی مواجه شود.

اگر مخاطبان شما افرادی هستند که به دنبال مطالب ترند و داغ هستند. بنابراین شما نیز باید احترام بگذارید و هیشه محتواهای جدید مطابق نیاز روز منتشر کنید. کاربرانی که به دنبال افزایش سطح اطلاعات هستند که در طراحی سایت آموزشی دیده اید. باید همیشه محتوای سایت شما مطابق با آخرین متدهای روز و تکنولوژی باشد. محتوای همیشه سبز سایت، محتوایی است که همیشه جادوان است و مطابق با تاریخ خاصی نخواهد بود. همیشه جستجو میشود.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...