شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
تجربه کاربری یا UX چیست

تجربه کاربری چیست ؟

اصطلاح تجربه کاربری به طور کلی به معنی برداشت و بازخورد کاربران بعد از استفاده از سیستم، محصول یا خدمتی است. ux در مورد تعاملات کاربر با یک محصول است. و هر آنچه که که هنگام کار کردن با آن محصول یا سیستم به کاربر دست دهد. که میتواند جنبه های منفی یا مثبت محصول باشد. تماما مربوط به UX آن محصول یا خدمت است.

محصول یا سیستمی گه در در و اطراف شما است توسط افرادی ساخته شده است که اصول تجربه کاربری را در آن به کار برده اند بنابراین این مفهوم از ابتدای خلق یک چیزی وجود داشته است. شاید وقتی صحبت از طراحی تجربه کاربری میشود به طراحی سایت فکر کنید. نه فقط مربوط به محصولات دیجیتال نیست. حتی از زمان های قدیم هم بوده است. که این محصول حتی میتواند یک وسیله ساده مانند قوری باشد.

User Experience از مفاهیمی است که در چند سال اخیر بسیار به آن پرداخته شده. همه به دنبال آن هستند. محصولی که تولید میکنند تجربه کاربری بسیار خوبی داشته باشد و در طراحی سایت، طراحی محصول، طراحی دکوراسیون و غیره استفاده میشود. UX باعث تحول زیادی در طراحی محصولات فیزیک و دیجیتالی شده است. که تبدیل به یکی از مشاغل پردرآمد شده است.

فهرست مطالب

تجربه کاربری  در تکنولوژی

در طراحی یک محصول باید کاربردهای آن را در نظر بگیرید. مثلا در طراحی سایت باید به کاربرد پذیری صفحه ها فکر کنیم. مثلا ممکن است شما فرمی طراحی کنید. ولی اصلا مناسب کسب و کار شما نباشد. و تاثیری در روند فرآیندهای سایت نداشته باشد. احتمالا کاربران سایت شما از فرآِند های پیچیده و طولانی سایت شما ناراضی هستند. این که کاربر برای پیدا کردن محتوای در سایت باید وقت زیادی صرف پیدا کردن آن بکند. که همه این موارد به تجربه کاربری ربط خواهد داشت.

تمام ویژگی های یک تجربه کاربری خود باید تمام قابلیت ها را به صورت همزمان در کنار هم قرار داد. برای مثال یک طراحی سایت آژانس مسافرتی دارید. طراحی سایت عالی و بسیار زیبا است. و تمام بلیط ها و وسایل حمل و نقل به وضوح قابل دسترسی و جستجو هستند. اما تصور کنید که دیرتان شده است. و دنبال بلیط هواپیما برای شهری را میگردد. اما متوجه روند پردردسر رزرو بلیط خواهند شد. جنبه های یک طراحی سایت باید همراه با ویژگی های یک طراحی UX حرفه ای باشد.

UX چیست ؟

یکی از نکات مهم در خصوص طراحی UX مناسب فقط طراحی آن نیست. محتوای سایت شما نیز بسیار مهم است. برای مثال سایتی ک خدمات محدودی نسبت به رقیبا خود داشته طبیعتا مشتریان خود را از دست خواهد داد. روند پرداخت در طراحی سایت بسیار مهم است. زیرا اگر به درستی طراحی و اجرا شود یک تجربه کاربری خوبی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر مباحث طراحی UX باید به تولید محتوا، بازاریابی اینترنتی، برندسازی ، مباحث فنی و غیره در مورد سیستم یا محصول فکر کنید.

برای مثال فنگ شویی در به صورت کلی در مورد چیدمان وسایل در منزل است یک از جرقه های ux بوده است. و اگر به 500 سال قبل از میلاد باز کدیم طراحی ارگونومیک به طراحی گفته میشود که استفاده افراد از اشیا و امکانات را آسان تر سازد. که توسط یونانیان باستان تعریف شده است.ارزش تجربه کاربری مناسب نه تنها برای کاربر بلکه برای آینده تجارت شما ضروری است. یک طراحی UX خوب باعث میشود که هم از نظر کاربر و هم از نظر کارفرما زندگی بهتری داشته باشیم.

طراحان UX چه میکنند ؟

به عنوان یک طراح UX باید سعی در حل مشکلات کاربران خود داشته باشید. باید به عنوان طراح یک محصول یا سیستم همه چیز را از دید یک کاربر ببینید. چرایی و چگونگی، چیستی از جمله سوالاتی است که شما باید با UX خوب به کاربر پاسخ دهید. چیستی به عملکرد یک محصول یا سیستم موردنظر باز میگردد. چگونگی در تجربه کاربری مربوط به عملکرد یک روش است. طراحان UX قبل از چیستی باید چرایی یک محصول پاسخ بدهند. تا بتوانند مشکل کاربر استفاده کننده را برطرف سازند.

طراحی UX مربوط به تمامی تعاملات کاربر با محصول و سیستم میباشد. یک طراح ux برای مثال در طراحی سایت باید پیش زمینه هایی در زمینه روانشناسی، برنامه نویسی، طراحی گرافیکی و غیره داشته باشد. طراحی وایرفریم ها، پروتایپ ها، فرآِند های تعاملی و غیره هم از وظایف یک طراح UX است. طراحی کاربرپسند و کاربرمحور باعث ایجاد یک تجربه کاربری حرفه ای و عالی میشود. در طراحی سایت هرچه طراحی UX عالی تر باشد بازدیدکنندگان سریع تر به خریداران شما تبدیل خواهند شد.

ویژگی های تجربه کاربری خوب

مفید

یک محول اگر به درستی طراحی نشود برای کاربر مفید نباشد تجربه کاربری پایینی دارد. طراحی زیبایی محصول ربطی به مفید یا با ارزش بودن آن ندارد. اگر محصولی طراحی کنید که برای رفع نیاز کاربر نشود صرفا مفید نخواهید بود و دایره اقلام استفاده کاربر دور خواهید افتاد. تصور کنید که یک طراحی سایت فروشگاه اینترنتی انجام دادید. اما در این سایت درگان پرداخت قرار نداده اید. و صرفا با شیوه کارت به کارت سفارشات را ارسال میکنید. که این سایت از نظر کاربر مفید نخواهد بود.

مطلوب

طراحی مطلوب و لذت بخش یعنی کاربر تمایل داشته باشد که از آن استفاده نماید. اما اگر اینگونه نباشند محصول هرچقدر هم مفید باشد اما برای استفاده کاربر مطلوب نخواهد بود. اگر انگیزه استفاده از چیزی پایین باشد گاهی وقت ها میتواند یک تجربه کاربری ضعیف را نشان دهد.

ارزشمند

محصولی که طراحی میشود باید در زندگی کاربر مفید و ارزشمند باشد. چون در غیر این صورت جایگاه خود را از دست میدهد. زیرا UX ارزشمندی نداشته است. برای مثال محصول باید ارزشی را وارد زندگی شخصی بکند. برای مثال یک طراحی سایت آموزشی آنلاین بسیار ارزشمند است. و بهره گیری از شیوه های آنلاین در آموزش باعث رضایت مندی و بهبود تجربه کاربری میشود.

در دسترس بودن

برای مثال اگر شما یک هتل طراحی میکند. باید راه هایی برای حمل چمدان نیز قرار دهید. زیرا اگر غیر این باشد مشتریان شما ناراضی خواهند بود. برای مثال یک ساختمان چند طبقه بدون آسانسور ux بسیار بدی خواهد داشت. برای دسترسی افراد به محصول باید روش طراحی آن را تغییر داد. برای مثال در طراحی سایت شرکتی اگر از آدرس و نقشه گوگل استفاده نکنید بسیاری از کاربران برای مراجعه به نمایندگی یا شرکت شما به مشکل برمیخورند.

قابل استفاده

یکی از اساسی ترین موارد یک UX خوب قابل استفاده بودن آن است. اگر محصول شما قابلیت استفاده مفید را نداشته باشد. طبیعتا برای کاربر بی فایده است. و این باعث میشود که تجربه کاربری خوبی از آن نگیرید. برای مثال شما طراحی سایت خدماتی را انجام دهید. و صفحات آن را به گونه ای طراحی کنید که به هم دسترسی نداشته باشند. یا اینکه دکمه سفارش را در جای درستی نگذارید طبیعتا سایت شما قابل استفاده نخواهد بود.

برای مثال سایت غیر ریسپانسیو شما برای اشخاصی که صرفا تلفن همراه دارند کاربردی نخواهد بود. واگر سایت فروشگاه اینترنتی دارید. مطمئن باشید که سایت شما برای اکثر کاربران از نظر تجربه کاربری بد غیر قابل استفاده خواهد بود. تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری در این است که اکثر افراد به رابط کاربری توجه میکنند ولی تعاملات اصلی که دارند مربوط به UX میشود.

قابل کشف

برای مثال در سایت تصور کنید. اطلاعات در سایت باید به گونه ای باشد که کاربران بتوانند به تمام بخش های سایت دسرتسی داشته باشند. منو ها، ابزارها، ماژول ها همگی در دسترس باشند. اگر کاربر از یک حد مشخص در سات به دنبال چیزی بگردد حاکی از طراحی UX بد سایت شما است. تمامی عملکردها به سادگی توسط کاربر قابل یافتن و قابل کشف باشد. که تمامی این موارد دست به دست هم میدهند و در صورت رعایت میتوانید یک تجربه کاربری خوبی داشته باشید.

قابل اعتماد

برای مثال اگر سایت شما از همه نظر خوب و عالی طراحی شده باشد. اما اگر یک سایت فروشگاهی هستید که اینماد و سایر نشانه های هویتی تایید شده را نداشته باشید. طبیعتا کاربران به شما اعتماد نخواهند کرد. و بسیار یاز کاربران خود را از دست خواهید داد. برای مثال سایت هایی با بیت کوین یا کارت اعتباری از مشتریان میخواهند که رداخت را انجام دهند.

اهمیت تجربه کاربری

اهمیت تجربه کاربری را برای مثال در طراحی و بهینه سازی سایت مطرح نماییم. این گونه خواهیم گفت که طراحی UX یک سایت موجب افزایش ترافیک سایت میشود. و همین منجر به بازگشت دوباره مشتریان به سایت شما خواهد شد. چرا همه میخواهند طراحی سایت شبیه دیجیکالا انجام دهند. و از سایر سایت های فروشگاه اینترنتی کمتر نام برده شده است. همه این ها به دلیل طراحی تجربه کاربری بسیار خوب این سایت است.

طراحی سایت شما باید به گونه ای باشد که بازدیدکنندگان شما از بازدید از سایت شما راضی هستند. و تعاملات قابل درکی با سایت شما داشته باشند. به گونه ای که نیازی به پیدا کردن عنصر یا فکر کردن نداشته باشند. اگر سئو سایت و بهینه سازی شما خوب انجام شده باشد و رتبه خوبی داشته باشید. با نداشتن UX خوب مشتریان بالقوه را از دست خواهید داد. و آن ها به سرغ سایت های دیگر خواهند رفت. با روش های UX خوب میتوانید مشتریان را وفادار نگه دارید.

هرچه تجربه کاربری خوبی داشته باشید نرخ تبدیل شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برای مثال در طراحی سایت فروشگاهی هرچه زمان رسیدن به مرحله پرداخت سریع تر صورت بگیرد منجر به رضایت بیشتر مشتریان خواهد شد. بنابراین باید سعی کنید که معیار های ux و نرخ تبدیل را حساب کنید.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...