شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
الگوریتم E-A-T گوگل چیست ؟

الگوریتم E-A-T گوگل چیست ؟

E-A-T گوگل مهمترین منبع برای ارزیابی و سنجش کیفیت سایت ها است. در واقع گوگل به صورت مرموزانه با استفاده از این متد برای نمره دهی به سایت ها استفاده میکند. در این روش به این صورت است که نیروهای انسانی گوگل سایت ها را از نظر بهینه سازی ، کیفیت و سرعت و دیگر موارد آنالیز و بررسی میکنند. با استفاده از این موضوع میتواند به الگوریتم های هوش مصنوعی نیز برای تحلیل صفحات وب کمک کند.

حال سوالی که مطرح میشود این است که چگونه باید کیفیت سایت را ارزیابی کنید.

اولین سوالی که همیشه در ذهن کارشناسان سئو وجود دارد این است که گوگل چگونه میتواند کیفیت صفحات سایت را ارزیابی کند. ربات های گوگل مثل انسان قادر به درک کیفیت محتوای سایت ها نیستند. اما به هر حال راهی وجود دارد که میتوانند مانند مغز انسان کیفیت صفحات وب سایت ها را آنالیز کنند. حال میخواهیم در این مقاله به متد E-A-T گوگل بپردازیم. در این صورت شما نیز به راحتی میتوانید کیفیت محتوای سایت را بهبود دهید.

فهرست مطالب

نام E-A-T ازکجا آمده است ؟

در ابتدا باید بدانید که این عبارت مخفف چه کلماتی است. زمانی که متوجه شوید گگا به چه فاکتورهایی از محتوا اهمیت میدهد در این صورت میدانید که چگونه محتوای با کیفیت تولید کنید.

لازم به ذکر است که E-A-T مخفف کلمات زیر است :

  1. Expertise – تخصص
  2. Authoritativeness – اعتبار
  3. Trustworthiness – اعتمادپذیری

حال متوجه شدید زمانی که از E-A-T صحبت میشود منظور تخصص ، اعتبار و اعتماد پذیری یک سایت است. در قسمت بعد به صورت مفصل به این کلمات پرداخته میشود.

الگوریتم E-A-t چیست ؟

تخصص ( Expertise) در در E-A-T گوگل

با توجه به فرهنگ لغت کلمات ، تخصص در مورد یک حوزه مشخص یعنی این است که دانش و مهارت بالایی داشته باشید. اما در حوزه سئو و بهینه سازی سایت تنها با داشتن تخصص یا همان دانش به هدفی که میخواهید نمیرسید. باید بدانید که چگونه میتوایند از این دانش برای رفع نیاز کاربران استفاده کنید بنابراین باید تجربه لازم را داشته باشید. به سه نکته زیر توجه نمایید :

در ابتدا توجه نمایید که مخاطبان شما چه چیزی را جستجو میکنند. زمانی که بتوانید تا حدی پاسخ این سوال را پیدا کنید میتوانید محتوای خود را نزدیک به جستجوی کاربران هدف کنید. بخش زیادی از این مراحل با تحقیق کلمات کلیدی در سئو شروع میشود.
هدف کاربر از جستجوی عبارات را بفهمید. برای مثال اگر کاربر “سئو چیست” را جستجو میکند یعنی اینکه میخواهد به زبان ساده بفهمد که سئو چه چیزی است. ولی اگر عبارت نحوه سئو کردن سایت را جستجو میکند یعنی اینکه میخوهد بداند به صورت تخصصی چگونه میتواند سایت خود را سئو کند.
سعی کنید که تعادل یک موضوع را حفظ کنید. یعنی هم در عین ساده بیان کردن مطلب نکات مهم را گفته و در آن عمیق شوید. به محتوای متنی بسنده نکنید و از تصاویر جذاب و ویدیو نیز استفاده کنید. در این صورت میتوانید محتوای ساتی خود را جذاب تر کنید. میتوانید از اینفوگرافی های زیبا استفاده کنید.

تاثیر E-A-T بر روی سئو

اعتبار (Authoritativeness ) در E-A-T گوگل

اینکه در یک حوزه متخصص باشید و دانش لازم را داشه باشید بسیار عالی است اما کافی نیست. زمانی میتوانید مطمئن باشید که در یک موضوع دانش و مهارت بالایی دارید که دیگران نیز شما را تایید کنند. بنابراین باید سعی کنید که اعتبار کافی به دست بیاورید. حال سوالی که مطرح میشود این است که چگونه میتوان اعتبار به دست آورد ؟

بک لینک از سایت های معتبر و مرتبط

با لینک سازی خارجی یکی از راه های شناخته شده و تاثیرگذار برای کسب اعتبار در گوگل است. بنابراین میتوانید با لینک سازی اصولیو طبیعی اعتبار دامنه خود را نزد گوگل بالا ببرید. زمانی که د رمورد لینک سازی صحبت میشود یعنی اینکه از سایت های با دامنه آتوریتی بالا لینک داشته باشید. وقتی یک سایت با اعتبار و دامنه بالا به وب سایت شما لینک میدهد باعث میشود که رتبه سایت شما نیز افزایش پیدا کند. البته اگر DA سایت پایین باشد باز هم به برندینگ سایت ما کمک زیادی میکند.

Linkless backlinks

نوع دیگری از لینک ها هستند که با نام linkless backlink شناخته میشوند. این بک لینک ها بیش از اینکه حاوی آدرس باشند به شکل منشن به برند اشاره میکنند. یکی از منشن ها به سرچ نام برند در گوگل مربوط میشود. هرچه افراد بیشتری نام برند شما را در گوگل جستجو کنند. این سیگنال به گوگل میرسد که سایت شما اعتبار بالایی نزد کاربران دارد.

شبکه های اجتماعی

اینکه بخواهید نزد گوگل اعتبار کسب کنید. اما در میان مردم ناشناخته باشید شبکه های اجتماعی میتوانند به شناخته تر شدن هر چه بیشتر شما کمک کنند. اگر بتوانید سوشال سیگنال های خوبی کسب کنید. میتوانید نزد گوگل اسم و رسم داشته باشید.

سوشال سیگنال و اعتبار برند یکی از موضوعات مهم در سئو هستند که میتوانید به آن ها توجه داشته باشید.

E-A-T مخفف کلمات زیر است : Expertise - تخصص Authoritativeness - اعتبار Trustworthiness – اعتمادپذیری

اعتماد پذیری (Trustworthiness) در E-A-T گوگل

در دنیای واقعی جلب اعتماد سایرین سخت است. باید مدت زمان زیادی بگذرد تا این اعتماد شکل بگیرد. در سئو نیز قانونی وجود دارد. در واقع جلب اعتماد گوگل کار آُسانی نیست و نمیتوانید با فعالیت چند ماهه این اعتما درا به خود جلب کنید. بهترین راه برای کسب اعتماد گوگل این است که همواره به فعالیت های مداوم و منظم در حوزه کاری که دارید ادامه دهید. از شما میخواهیم که به موارد زیر نیز توجه داشته باشید :

برای سایت های فروشگاهی بهتر سات که مشخصات و امکانات محصولات همراه با نقد و بررسی در سایت موجود باشد.
برای سایت های وبلاگی بهتر است که یک بیوگرافی از نویسنده قرار دهید. لینک دهی به منابع معتبر میتواند کمک زیادی به اعتمادپذیری گوگل کند.
سایت شما دارای شرایط و قوانین ، سوالات متداول است که به اعتماد بیشتر کاربر به سایت کمک میکند.
اگر بتوانید دو مورد قبلی را به خوبی انجام دهید در این صورت میتوانید اعتماد گوگل را کسب نمایید. البته بسیاری باور دارند که نمیتوانید گوگل را مجبور کنید که به شما اعتماد کند.

ریشه یابی E-A-t در سئو ، گوگل فقط چند الگوریتم نیست!

گوگل با هزاران نفر در دنیا قرارداد همکاری دارد که بتواند نتایج جستجو را ارزیابی کند. این افراد جستجوهای واقعی در گوگل را مشاهده کرده و صفحات ارزیابی میکنند. اصطلاحا به آن QUALITY RATER گفته میشود.

هر به روز رسانی عمده قبل از اینکه به صورت عمومی منتشر شود توسط Search quality rates گوگل تایید میشود. بعد از آنکه گزارش هایی متخصصان تست کیفیت محتوا به گوگل ارائه میدهند با نتایج گوگل مقایسه میشود و در نهایت گوگل میتواند این دو مورد حاصل از تست کیفیت واقعی با نتایج ربات های هوشمند مقایسه کنند. حال چیزی که ارائه میشود این است که این QUALITY Raters اطلاعات لازم برای ارزیابی سایت ها را از کجا می آورند ؟

در واقع گوگل یک کتاب راهنمای 164 صفحه ای تحت عنوان searcher quality guidelines را تهیه کرده که در واقع راهنمایی دقیقی برای ارزیابی کیفیت صفحات وب توسط انسان و ارائه گزارش ها به گوگل است.

چرا EAT گوگل اینقدر مهم است ؟ تاثیر E-A-T بر روی سئو به چه صورتی است ؟

اگر سایتی تخصص ، اعتبار و اعتماد پذیری خوبی نداشته باشد در این صورت گوگل به دنبال جایگزین برای آن خواهد بود. در واقع گوگل با استفاده از فاکتورهای EAT میتواند با شناخت فاکتورهای اهمیت مغز انسان در مواجه با وب سایت ها تبدیل به یک موتور پاسخگو نزدیک به انسان باشد.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...