شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
impression چیست ؟

impression چیست ؟

به تعداد دفعات نمایش محتوای سایت شما در نتایج جستجو impression یا ایمپرشن گفته میشود. این نتایج شامل لینک صفحات (اسنیپت) ، کراسل (تصاویر، ویدیو ، پادکست و ...) و غیره است. زمانی که کاربر عبارتی را در گوگل جستجو میکند سایت شما نمایش داده شود یک ایمپرشن به سایت شما اضافه میشود. در ادامه خواهیم دید که ایمپرشن یا impression در سئو چیست و چه تفاوتی با reach دارد.
فهرست مطالب

ایمپرشن چیست ؟

در واقع زمانی که شما ایمپرشن دریافت میکنید به این معنی نیست که کاربر بر روی آن لینک کلیک کردده باشد. مثلا برای طراحی سایت اختصاصی جستجو کنید لینک سایت و تصویر ما را در صفحه الو گوگل مشاهده خواهید کرد. اگر یک knowledge graph  یا گراف دانش نیز که شامل چند تصویر و لینک است یک ایمپرشن به ازای هر جستجو محصوب میشود. اما همانطور که گفته شد اگر پادکست، استوری یا تصویر و لینک سایت شما دیده شود یک ایمپرشن محسوب میشود.

CTR ( نرخ کلیک ) ، impression (تعداد نمایش) ، reach ، Bounce Rate (نرخ پرش  اصطلاحاتی )   است که در دنیای سئو کاربرد دارد. در این مقاله خواهیم دید که چگونه میتوانید در گوگل سرچ کنسول این معیار  را مشاهده نمایید.

نقش impression در سئو

زمانی که افراد در گوگل عباراتی را جستجو کنند که شما در نتایج اولیه باشید در این صورت محتوای شما نمایش داده میشود. هرچه وب سایت شما رتبه بالاتری داشته باشد باعث میشود که امکان دیده شدن آن توسط مخطابان بیشتر شود. باید در ابتدا یک محتوای مناسب و بهینه ای را تولید کنید تا بتوانید رتبه خوبی در گوگل داشته باشید. اگر نمایش خوبی داشته باشید باعث میشود که کاربران در برخورد اول به سمت سایت شما جذب شوند. بنابراین سعی کنید از تکنیک هایی استفاده کنید تا بتوانید نرخ کلیک خود را افزایش دهید. ترکیب نرخ کلیک و ایمپرشن میتواند باعث بهبود جایگاه در گوگل شده که اعتماد گوگل به شما بیشتر شده و جایگاه شما محفوض میماند.

بررسی impression

با استفاده از سرچ کنسول میتوانید تعداد ایمپرشن های هر صفحه را مشاهده نمایید. در مباحث سئو ، بهینه سازی کلمات کلیدی ایمپرشن به شما کمک میکند. برای اینکه تعداد ایمپرشن را در سرچ کنسول به قسمت search result بروید و یک query جدید میتوانید ایجاد نمایید. میتوانید بر اساس تعداد کلمات یا بر اساس کشور هایی که سایت شما را بازدید میکنند impression  را بررسی نمایید.

ایمپرشن چیست ؟

تفاوت reach و impression  چیست ؟

در بازاریابی اینترنتی دو مفهوم reach  و  impression  وجود دارد. Reach تعداد کل افزادی است که محتوای شما را مشاهده میکنند. اما impression به تعداد دفعاتی گفته میشود که محتوای شما در نتایج نشان داده میشود. فرقی ندارد که کاربارن بر روی آن کلیک کنند یا خیر. اگر برای مثال گاربران عبارت طراحی سایت را امروز 200 بار جستجو کنند و شما در صفحه اول باشید در این صورت 200 ایمپرشن به تعداد ایمپرشن های شما امروز اضافه میشود. در صورتی که ممکن است میزان reach صفحه موردنظر یا همان نرخ کلیک حدود 20 تا باشد.

Ctr چیست و چه تفاوتی با impression دارد ؟

CTR مخفف عبارت clickthrough rate یعنی میزان نرخ کلیک است که به تعداد دفعاتی گفته میشود که کاربران بر روی لینک وب سایت شما کلیک میکنند. فرض کنید که impression سایت شما با یک کلمه کلیدی 100 باشد و 15 بار بر ری سایت شما کلیک شده باشد در این صورت نرخ CTR شما برابر با 15 است.

Ctr = (clicks / impression) * 100

هرچه نرخ کلیک بالاتر باشد به این معنی است که کاربران بیشتری به سایت ما برای بازدید وارد شده اند. برای افزایش CTR باید موارد زیر را رعایت کنید :

برای هر صفحه از سایت عبارت مرتبط بنویسید

در نتایج گوگل به صورت جذاب ظاهر شوید یعنی عناوین و توضیحات متا شما مناسب با کلمات کلیدی باشد.

سعی کنید که داده های ساختار یافته در سایت استفاده کنید. میتوانید برای این منظور اسکیما را فعال کرده و میزان رای کاربران را نشان دهید که در افزایش کلیک ها موثر واقع خواهد شد.

منظور از position و click چیست ؟

موقعیت یا position یک معیرا بسیار پیچیده ای است که ممکن است چندین حالبت برای آن به وجود بیاید.

در نمایش نتایج جستجو در دسکتاپ موقعیت میتواند knowledge Graph باشد. در google image در نمایش دسکتاپ میتواند به معنایر تصاویری باشد که بدون پیمایش در نتایج گوگل قایل مشاهده است. موقعیت میتواند بسته به شرایط مختلف متفاوت باشد. برای شما نیز پیش آمده که در یک کلمه کلیدی در گوگل آنالیتیکس در صفحه 4 هستید اما وقتی جستجو میکنید آن را در صفحه 6 مشاهده میکند. هر کلیکی که کاربر به صفحه ای خارج از جستجو google بفرستد به عنوان یک کلیک محاسبه میشود.

نکات مهم در مفهوم impression

ایمپرشن به این معنی نیست که کاربر سایت ما را دیده باشد بلکه ممکن است سایت ما در رتبه 10 در صفحه اول باشد اما کاربر تا سطر سوم اسکرول کرده و وارد یکی  از سایت ها شود. در این صورت یک impression برای تمامی سایت هایی که در صفحه اول نتایج اورده شده اند یک impression ثبت میشود.

اگر وب سایت ما در صفحه دوم باشد زمانی impression ثبت میشود که کاربر وارد صفحه دوم شود در غیر این صورت هیچ impression ای ثبت نخواهد شد.

اگر وب سایت ما در صفحه اول در یک کلمه کلیدی باشد در این صورت تعداد impression ها با تعداد جستجوهای این کلمه برابر است.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...
Core web vitals چیست ؟
آموزش سئو و بهینه سازی
Core web vitals