شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
چگالی کلمات کلیدی در متن

چگالی کلمات کلیدی

همانطور که میدانید یک از موارد مهم در رعایت اصول سئو محتوا توجه به چگالی کلمات کلیدی در متن یا keyword density برای سئو متن است. این منطور از عبارات کلیدی همان کلماتی هستند که توسط مخاطبان شما در موتورگوگل جستجو میشوند. منظور از چگالی ملمات کلیدی تعداد دفعاتی است که کلمه کلیدی در یک محتوای صفحه ظاهر میشود. البته لازم به ذکر است که در تراکم کلمات باید به تعداد کلمات کلیدی اصلی، ثانویه و LSI نیز توجه کرد. یکی از تکنیک های محبوب نیز TF-IDF است که با استفاده از آن میتوانید محتوای بهینه و سئو شده ای را داشته باشید.
فهرست مطالب

اصطلاح Tf-IDF مخفف عبارت Term Frequency- inverse document frequency است که مفهوم اصلی آن به فراوانی کلمات کلیدی اشاره میکند. در این تکنیک بر اساس محاسبه فروانی واژگان کلیدی در صفحات موجود و صفحه منتشر شده ربته بندی میشود. در واقع در این تکنیک میزان تکرار یک کلمه کلیدی در یک صفحه را نشان نمیدهد. بلکه هدف آن اهمیت آن کلمه کلیدی در کل صفحات سایت است که چقدر تکرار شده است.

با روش های پیشرفته استراتژی سئو، تکنیک TF-IDF تا حد زیادی به محاسبه تراکم کلیدی کمک کرده است. در این استراتژی از کلمات کلیدی مرتبط با جستجوی کاربران استفاده شده و از یک کلمه واحد استفاده نمیشود. اگر از کیفیت محتوا در صفحات سایت برای رتبه بندی سایت مهم است استفاده از تکنیک Tf-IDF میتواند کمک زیادی به شما کند. با استفاده از این روش شما با یک دید وسیع تری نه تنها به مقاله ای که منتشر میکنید بلکه به تمام صفحات سایت خواهید داشت در این صورت از تکرار کلمات کلیدی در متن پرهیز خواهید کرد.

چگالی کلمه کلیدی در صفحه

محاسبه درصد چگالی کلمات کلیدی در متن

این روش به صورت کلاسیک است و یک فرمول برای محاسبه تراکم آن کلمه کلیدی وجود دارد.

 • کلمه کلیدی تراکم  = (KR / (TW -(KR x (NWK -1)))) 100 x
 • KR = چندبار یک کلمه کلیدی تکرار شده است
 • تعداد کلمات موجود در عبارت کلیدی NWK
 • کل کلمات موجود در متن  tw

برای مثال تصور کنید که یک وبلاگ با 3000 کلمه دارید. شما نیز از کلمه کلیدی خود در متن 30 بار استفاده کرده اید. و عبارت کلیدی شما 3 کلمه است. در این صورت میتوانید طبق فرمول ذکر شده در بالا میزان چگالی کلمه کلیدی را محاسبه نمایید.

محاسبه عدد چگالی کلمه کلیدی برای یک عبارت کلیدی

 • میزان تکرار یک عبارت کلیدی خاص در محتوا
 • تعداد کلمات موجود در عبارت
 • تعداد کل کلمات در متن
تراکم کلمه کلیدی در متن سئو

چگالی کلمات کلیدی چقدر برای سئو مفید است ؟

در اقع درصد مشخص برای چگالی کلمات کلیدی در متن به صورت مشخص وجود ندارد. اما در حال حاضر با توجه به آپدیت های الگوریتم های گوگل بهتر است که برای گرفتن نتیجه بهتر کیفیت متن را بهبود داده و از ترکم میزان 2 درصد استفاده نمایید.

اهمیت چگالی کلمات کلیدی در سئو

تراکم کلمات کلیدی برای SEO ضروری و مهم است و باعث میشود که ربات های گوگل متوجه شند که محوریت اصلی متن شما در حول چه عبارت کلیدی  است و در این صورت در نتایج جستجو مرتبط ترین نتایج را نشان خواهند داد. وجود کلمات کلیدی در محتوا به گوگل کمک میکند که بهتر محتوا را درک کند.

گاهی اوقات استفاده از کلمه کلیدی خاص مرتبط با حیطه کاری خود باید برای سئو استفاده کنید. برای اینکه از کلمات کلیدی بیش از جد یک یک متن استفاده نکنید بهتر است که از مترادف های آن استفاده کنید.

پر کردن متن با کلمات کلیدی keyword stuffing

پر کردن کلمات کلیدی با این روش بسیار خطرناک بوده و بهتر است از آن استفاده نکنید زیرا متن شما را غیر طبیعی نشان داده و گوگل نیز متوجه میشود که میخواهید از روش برای کسب جایگاه استفاده کنید. بهتر است که از موارد زیر پرهیز کنید :

 • تکرار عمدی کلمات یا عبارات
 • استفاده از کلمات خارج از متن
 • استفاده از کلمات غیر مرتبط
 • تکرار کلمات کلیدی در صفحه، عنوان تگ ها، عنوان متا  توضیحات متا،
چگالی کلمه کلیدی چیست ؟ keyword stuffing

چگونه از کلمات کلیدی LSI مرتبط با موضوع صفحه استفاده شود ؟

هر کلمه کلیدی اصلی به یک صفحه تخصیص داده شود

یک کلمه کلیدی اصلی را به هر صفحه وب اختصاص دهید. و این کلمات کلیدی هدف باید در یک صفحه تنها در کل سایت شما مرود توجه خاص باشد. زیرا این موارد برای رتبه بندی صفحات با کلمات کلیدی استفاده میشود. اگر این امر را رعایت کنید باعث میشود که کلمات کلیدی در صفحات دیگر با مقاله ای که منتشر میکنید رقابت نکنید و محتوای شما از نظر عبرات کلیدی منحصر به فرد بماند.

کل کلمات متن شما بیش از 800 کلمه باشد

برای افزایش شانس رتبه بندی صفحات برای یک کلمه کلیدی مشخص سعی کنید که محتوای شما بیش از 800 کلمه باشد. تا تبواند به طور کلی به جوانب مختلف موضوع بپردازید. هرچه متن شما پاسخ های جامعی را برای نیازهای کاربران درنظر داشته باشد باعث میشود که رتبه آن متن نیز بالاتر رود زیرا گوگل از معیراهایی برای میزان رضایتمندی کاربران از محتوا استفاده میکند.

کلمات کلیدی ثانویه، LSI و کلیدواژه های بلند

یکی از راه ها برای توجیه ارتباط کلمه کلیدی اصلی در یک صفحه افزاودن کلمات ثاویه، کلمات LSI و عبارات بلند مرتبط است.

موقعیت های استفاده از کلمات کلیدی

برای بهینه سازی کلمات کلیدی باید سعی کنید که حتما عبارت کلیدی را در عنوان صفحه، برچسب عنوان، توضیحات متا و عنوان متا، پاراگراف اول، برچسب ALT و غیره استفاده نمایید.

چگالی کلمات کلیدی در متن

تراکم کلمات کلیدی در متن صفحه را 2 درصد درنظر داشته باشید. در این صورت نشان میدهد که متن شما بهینه و سئو است و برای رتبه بندی از تکرار بیش از اندازه کلمات کلیدی استفاده نکرده اید.

کیفیت محتوا

سعی کنید تا حد امکان مطالب شما طبیعی باشد. و با نوشتن جملاتی در محوریت کلمات کلیدی سعی نکنید که از کلمات استفاده کنید. به صورت طبیعی در جملاتی که لازم است از کلمات کلیدی استفاده کنید.

نتیجه گیری

با توجه به مواردی که در بالا برای میزان تراکم کلمات کلیدی عرض شد هنگام بهینه سازی کلمات، تکرار زیاد عبارت کلدی موجود بد فهمی کاربران و نارضایتی آن ها میشود. بهتر است که برای کسب جایگاه در SERP تعادل مناسبی میان تعداد کلمات کلیدی و میزان متن برقرار نمایید.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...