ابزارهای سنجش UX

ابزارهای سنجش تجربه کاربری

باید متوجه شویم که تجربه کاربری سایت ما از نظر گوگل چه امتیازی خواهد داشت. یکی از این راهکارها برای سنجش UX بررسی معیارهای در گوگل آنالیتیکس است. پارامترهای زیادی در آن وجود دارد که میتوانید نرخ ها را بررسی کنید. پارامترهایی همچون Bounce Rate و Session duration تعاملات و رفتارهای کاربران در سایت را نشان میدهد. چند ابزار مهم گوگب برای بررسی کیفیت سایت و تجربه کاربری در ادامه توضیح داده خواهد شد که عبارت هستند از :

ابزار Pagespeed insights : این ابزاربرای بررسی و آنالیز سرعت سایت است.
ابزار Mobile Friendly Test : بین ابزار برای تست سازگاری و واکنش گرایی سایت با دستگاه های موبایل است.
ابزار dev : به صورت کلی عملکرد سایت را از نظر تجربه کاربری را بررسی میکند.
ابزار Lighthouse : این ابزار یکی از مهمترین ابزارها برای سنجش UX است. که به طور کامل فاکتورهای UX را بررسی و آنالیز میکند.

 پیروی گوگل از تجربه کاربری

گوگل در جستجوی اینترنتی خود به تجربه کاربری بسیار اهمیت داده است. وظیفه موتور جستجوگر این است که محتوای موجود در دنیای وب را بر اساس نیاز کارر طبقه بندی کنید. و سایت هایی که در این زمینه بهترین محتوای مرتبط را دارند به کاربر معرفی کند.

مقاله تفاوت تجربه کاربری و رابط کاربری را مشاهده نمایید.

ابزار سنجش تجربه کاربری

ابزار Lighthouse گوگل

لایت هاوس یکی از ابزارهای اپن سورس گوگل است که به تازگی از آن رونمایی کرده است. وقتی آدرس سایت خود را در این ابزار وارد میکنید. گوگل بر اساس 75 فاکتور به سایت شما بر اساس عملکردی که دارید نمره خواهد داد. این فاکتورها به چهار دسته تقسیم میشوند.

  1. پارامتر عملکرد سایت : عملکرد یا  performance محاسبه میکند سرعت دسترسی به محتوای صفحات چقدر است.
  2. پارامتر دسترسی : دسترسی یا Accessibility محسابه میکند که آیا دسترسی کاربر به بخش های مختلف سایت سریع و ساده است یا خیر.
  3. پارامتر بهترین تکنیک ها : در این فاکتور Best Practices محاسبه میشود که آیا صاحب سایت از قئانین گوگل برای بهبود تجربه کاربری خود بهره برده است یا خیر.
  4. پارامتر سئو : این فاکتور هم که بررسی میکند که قوانین سئو سایت گوگل تا چه میزان رعایت شده است.

هدف این ابزار این است که طریق بهبود سرعت سایت شما را نشان دهد. اما منظور از این سرعت، سرعت انتقال داده و تعامل کاربر با سایت است. بنابراین این مهم است که کاربر برای رسیدن هدف خود زمان زیادی در سایت شما صرف نکند.

معیارهای اصلی لایت هواس برای بررسی تجربه کاربری

  • معیار First Meaningful Paint : نشان میدهد که چقدر طول میکشد تا اولین محتوای قابل فهم و معنادار به کاربر نشان داده شود.
  • معیار First Interactive : نشان میدهد که اولین معیار قبال کلیک مانند دکمه ها و لینک ها چه زمانی در سایت لود میشوند.
  • معیار Consistently Interactive : نشان میدهد که چقدر طول میکشد تا تمام المان های تعاملی و قابل کلیک در سایت ظاهر شوند.
  • معیار Perceptual speed index : نشان میدهد که محتوای صفحات شما اعم از متن، تصویر، ویدیو با چه سرعتی لود شده و به کاربر نمایش داده میشوند.
  • معیار Estimated Latency Input : نشان میدهد که المان های صفحه با چه سرعتی به دستورات کاربران واکنش میدهند. برای مثال زمانی که کاربر کلیک میکند تا پاسخی دریافت نماید.
  • معیار Critical Request Chain  : نشان میدهد که چه منابعی از سرور باید دریافت شود تا به درخواست کاربر پاسخ داده شود.
ابزار google Lighthouse

دلایل استفاده از ابزار Lighthouse گوگل

لایت هوس برای سئوکاران، نویسندگان محتوا سایت و برنامه نویسان بسیار مفید است. افرونه این ابزار نیز وجود دارد که میتوانید آن را در مرورگر خود نصب کنید. هر وبمستری نیاز به این نوع ابزار برای سنجش کیفیت سایت خود دارد.

لایت هاوس توصیه های کاربردی را در اختیار وبمستران قرار میدهد. توصیه هایی که به شما شده است را اگر رعایت کنید. میتوانید مشکلات مربوط به سایت خود را برطرف نمایید. همه این باگ ها و راه حل ها کاملا درست است. و باید به دنبال رفع آن ها باشید.

مهندسان گوگل این ابزار Lighthouse را طراحی و پیاده سازی کرده اند. و چون مطابق با قوانین گوگل است لازم است که برای بهود عمکلرد سایت خود این گزارش ها را جدی بگیرید.

باید خودتان را به جای کاربر سایت خود قرار بدهید. قسمت های مختلف سایت خود را تست و بررسی نمایید. باید مخاطبان خود را بشناسید. و بدانید که هنگام ورود به سایت شما دنبال چه چیزی هستند. چه چیزی منجر به نارضایتی آن ها میشود. با شناخت رفتار کاربران خود میتوانید تجربه کاربری سایت خود را بهبود دهید.