شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
محتوای کپی یا duplicate content چیست ؟

محتوای تکراری یا duplicate content چیست ؟ |تاثیر محتوای کپی بر سئو

محتوای کپی شده : اکر مقاله از یک سایت را انتخاب کنید و محتوای آن را در سایت خود کپی کنید باعث ایجاد Duplicate Content شده اید. زیرا این مقاله در بیش از یک سایت وجود دارد. و اگر یک محتوایی حد در حد یک پاراگراف در بیش از یک URL وجود داشته باشد به آن Duplicate content گفته میشود.

محتوای تکراری نه تنها به رتبه بندی سایت شما اضافه میکند بلکه باعث کاهش آن نیز میشود. اگر چند محتوای مشابه وجود داشته باشد گوگل همه را ایندکس میکند اما یکی از آن ها را در نتایج جستجو نشان میدهد. اما تا جایی که اعلام شده است برای محتوای تکراری جریمه ای درنظر نگرفته است. زیرا گاهی Duplicate content به دلیل مشکلات فنی سایت است. گوگل اعلام کرده است که حدود 30 درصد ز محتواهایی که در دنیای وب وجود دارد کپی هستند.

فهرست مطالب

رفتار گوگل نسبت به Duplicate Content

در مورد duplicate content نظرات مختلفی وجود دارد. عده ای اعلام میکنند که محتوای تکراری در سایت بسیار مهم است. و اگر حواستان به مشکلات فنی سایت نباشد ممکن است که بیشمار Duplicate content ایجاد شود و این باگ را باید سریع تر برطرف نمایید. اگر در مورد یک صفحه نسخه های مشابه ای درنظر گرفته اید. به شما توصیه میشود که شانس صفحه اصلی و اولیه که در مورد آن نوشته اید برای رتبه بندی مناسب در گوگل کم خواهد شد.

اگر یک یا دو صفحه شما بخشی از مطالبی دارد که از صفحات دیگر برداشته شده است مشکل حاد نیست. مشکل اساسی زمانی است که به دلیل باگ و مشکلات فنی صفحات شما کپی میشوند. بنابراین سعی کنید که محتواهای کپی شده خود را با ابزارهای مختلف تشخیص دهید. تا قبل از اینکه متوجه آن ها شود.

Duplicate content چیست ؟

محتوای تکراری یا duplicate content محتوایی است که در صفحات مختلف با آدرس مختلف وجود دارند. اگر گوگل شما را به خاطر محتوای تکراری جریمه نکند. اما در صورت ادامه اینکار افت جایگاه قابل توجهی در گوگل خواهید داشت. زمانی که گوگل با چند محتوای تکراری مواجه شود یکی را در بین نتایج نشان میدهد. و به طبع سایتی خواهد بود که اول ایندکس شده است.
محتوای تکراری از دید گوگل
موتورهای جستجوگری نظیر گوگل در مواجه با محتوای تکراری سه تحلیل را انجام میدهند. آن ها نمیدانند که کدام محتوا نسخه اصلی است. و اینکه باید محتوا را میزان آدرس های مختلف تقسیم کنند و یا اینکه به یکی از آدرس ها اختصاص بدهند. و آخر اینکه موتورهای جستجوگر نمیدانند که کدام را در SERP نشان دهند.

محتوای تکراری از دید صاحبان سایت ها

صاحبان سایت ها در واجه با محتوای تکراری با افت سایت خود مواجه میشوند. موتورهای جستجوگر شاید به احتمال کم همه مقالات را باهم نشان دهند. اما در نهایت یکی از محتواها را انتخاب مینماید که در نتایج قرار گیرند. که در این صورت سایر نسخه ها هیچ گاه دیده نخواهند شد.
سایر سایت ها برای بک لینک دهی باید یکی از نسخه ها را انتخاب نمایند. در این حالت ممکن است که به چند نسخه لینک دهند که محتوای یکسانی دارند. و در این صورت اعتبار بک لینک ها کاهش پیدا میکند. همانطور که میدانید هر چه اعتبار و تعداد بک لینک ها بیشتر باشد سایت رتبه بهتری میگیرد. اما اگر تقسیم شود اعتبار نیز تقسیم میشود. و اگر به یکی از نسخه های تکراری بک لینک دهند سایر نسخه ها با مشکل مواجه میشوند. شایان ذکر است سایت هایی حق دارند در نتایج اولیه گوگل باشند که محتوای منحصر به فرد سئو شده دارند. اگر با محتوای تکراری در سایت خود مواجه شدید سریع آن را برطرف نمایید.

دلایل ایجاد محتوای تکراری

عامل انسانی

عامل انسانی یعنی همان که تولید کننده محتوا در سایت شما محتواهای خود را از دیگر سایت ها کپی میکند. یا اینکه دیگر سایت ها مطالب شما را برمیدارند. و یا اینکه صفحات فرود در گوگل ادز هستند.

عامل غیرانسانی

عامل غیر انسانی نیز باعث ایجاد محتوای تکراری میشود. نسخه www سایت با نسخه بدون www و نسخه HTTP با نسخه HTTPs اگر به این صورت باشند باعث ایجاد محتوای تکراری صفحات سایت میشوند. اگر در URl از حروف کوچک و بزرگ استفاده کنید. برای مثال میتوان به صفحات index.php و index.html اشاره کرد. در طراحی سایت جند زبانه ب=این مورد ممکن است به وجود آید. صفحاتی که برای کامنت مشتریان است. برای مثال در طراحی سایت درج آگهی و نیازمندی کامنت هها و عناوین آگهی های افراد ممکن است یکشان باشند. دسته بندی ها و فیلترها در طراحی سایت فروشگاهی محتوای تکراری هستند.

نسخه های HTTP و HTTPS یا نسخه با WWW و بدون www

اگر سایت شما دارای دو نسخه با www و بدون www است در این صورت محتوای تکراری از کل سایت شما ایجاد میشود. و همچنین درباره Https و بدون Http است. که باید هرجا لینک میدهید آدرس کامل سایت را وارد نمایید.
تغییر URL
پارامترهایی که در URL ها قرار میگیرند ممکن است تکراری باشند. برای مثال کاربر با ID خود ارد شده و با آن آیدی به بخش های مختلف میرود.

روش های حل مشکلات Duplicate Content

اگر چند نسخه از یک نوع محتوا برای مثال طراحی فروشگاه اینترنتی دارید میتوانید یکی از آن ها را به عنوان محتوای اصلی معرفی کنید.

1) ریدایرکت 301

با استفاده از ریدایرکت 301 شما نسخه کپی از صفحه را به نسخه اصلی از محتوا منتقل میکنید. که با این روش میتوانید محتوای تکراری صفحات را به یک صفحه اصلی وصل کنید. وقتی چند صفحه با پتانسیل بالا با یکدیگر یکی شوند باعث میشود که امتیازات صفحات در یکجا جمع شود. و دیگر این صفحات داخل سایت شما به رقابت با هم نپردازند. که باعث تقویت جایگاه و ارزش صفحه اصلی میشود.

2) تگ کنونیکال

با ایتفاده از این تگ اعلام میکنید که نسخه محتوای اصلی کدام است. و نسخه های مشابهی اگر وجود دارد اهمیت کمتری دارند. برای مثال شما در مورد طراحی سایت با وردپرس و فواید و مزایای آن مقالات جداگانه نوشته اید که باید نسخه اصلی را با اصافه کردن تگ کنونیکال مشخص کنید. به همین دلیل موتورهای جستجوگر نیز باید اعتبار لینک ها و امتیازدهی ها را بین نسخه ها پخش نکنند. و تنها به محتوایی که Canonical است برسد.
برای این روش باید تگ Rel=”canonical” را در بخش Head نسخه های صفحات مشابه به هم قرار دهید. و در قسمت URL نیز آدرس صفحه اصلی نصخه ها را قرار هید.

3) Noindex

تگ Noindex در متاتگ ها به خزنده های گوگل میگوید که صفحه موردنظر را ایندکس نکند. البته زمانی که محتوا کپی شده باشد که در این صورت میتوانید تگ Noindex,follow را در هد صفحه قرار دهید. و در این صورت ارزش صفحات شما از بین نمیرود

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...