شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد

گواهینامه ssl

آدرس های موجود در اینترنت با دو پیشوند Http و https دیده میشوند.برای شما نیز سوال پیش آمده که تفاوت این دو در چه چیزی است. تفاوت این دو به دلیل وجود و عدم وجود گواهینامه امنیت سایت یا ssl است. گواهینامه ssl یک فناوری است که اطلاعات ارسالی بین مرورگر و سرور را کدگذاری میکند. که ssl مخفف عبارت Secure Socket Layer است. که به معنی برقراری امنیت در لایه سوکت است. این گواهینامه اطلاعات را میان مرورگر کاربر وسرور سایت رمزنگاری میکند تا در این میان اطلاعاتی به بیرون درز نکند.

پروتکل SSL

عملکرد SSL به این صورت است که شما برای مثال یک اطلاعاتی را در سایت وارد میکند که میتواند اکانت و پسور شما و دیگر اطلاعات شخصی شما باشد. این فرم را پس از اینکه تکمیل میکنید به سرور ارسال مینمایید. این اطلاعات کاربر به سمت سرور سایت رفته و پس از اینکه ردازش میشود به شکل و فرمتی که برای دیتابیش باشد در آن قرار میگیرد.
مسیر میان سرور و هاست دارای حفره هایی است که ممکن است هکر ها وارد آن شوند و اطلاعات افراد را استخراج کنند. بنابراین نباید به هکرها اجازه داده شود که در این میانه بتوانند به اطلاعاتی دست پیدا کنند. هکر ها به دنبال این هستند که اطلاعات شخصی افراد را داشته باشند بنابراین نباید به آن ها اجازه دسترسی داده شود. در درگاه های بانکی وجود گواهینامه SSL بسیار مهم است. به قدری که اگر به درستی عمل نشود باعث میشود که تمامی اطلاعات حساب های کاربران به دست افراد سودجو بیفتد. بنابراین شما نیز زمانی که به درگاه های بانکی وارد میشوید مراقب باشید که دارای پیشوند HTTPS باشد. توصیه ما این است که وارد سایت هایی که گواهینامه SSL ندارند نشوید.
یکی از موارد امنیتی که همیشه گفته میشود وجود گواهینامه SSL در سایت است. هر سایتی که این گواهینامه را داشته باشد اطلاعاتی را به سرور ارسال میکند که قابل رمزگشایی نخواهد بود. حتی اگر هکرها یک نفوذ به در این میان پیدا کنند نمیتوانند اطلاعات را رمزگشایی نمایند. این روش امنیتی ابتدایی ترین روش برای برقراری امنیت در سایت شما است.

شناسایی گواهینامه SSL

حال که متوجه شده ایم گواهیانامه SSL چیست و اینکه چقدر اهمیت دارد. باید برای شناسایی معتبر بودن گواهینامه SSL یک سایت به آدرس سایت دقت نمایید. اگر آدرس سایت با HTTPS شروع شده باشد به این معنی است که دارای گواهینامه SSL است. اگر آدرس سایت با HTTP آغاز شود به این معنی است که SSL برای سایت موردنظر فعال نیست.
در مرورگرهایی مانند کروم زمانی که قفلی در کنار نوار بار آدرس سایت دیده شود به معنی دارا بودن آدرس SSL است. سایت هایی که این گواهینامه را ندارند به عنوان Not secure دیده میشوند که مرورگر هایی مانند کروم و فایرفاکس این سایت را باز نمیکنند.
مزایای گواهینامه SSL
افزایش امینی و امنیت اطلاعات
سایت هایی که گواهینامه ssl دارند به این معنی است که به مخاطبان خود احترام میگذارند. از طرفی برای امنیت سایت شما مناسب است. و خیال شما راحت تر خواهد بود که یک پروتکل امنیتی بسیار خوبی برای سایت خود دارید. و اطلاعات سایت شما به بیرون درز نمیکند. زیرا اطلاعات هر سایتی بسیار مهم است.
افزایش اعتماد کاربران
سایت هایی که فاقد گواهینامه SSL هستند با عبارت Not Secure مشخص میشوند که کاربران با ورود به سایت با دیدن این پیغام از سایت شما خارج میشوند. به خصوص در طراحی سایت فروشگاهی باید این گواهینامه را قرار دهید. در غیر این صورت کاربری از شما خرید نخواهد کرد. حتی اگر سایت شما فروشگاهی هم نباشد وجود این گواهینامه یک اصل مهم است که باید آن را رعایت کنید.
بهبود بهینه سازی و سئو سایت
یکی از مواردی که گوگل به آن همیت میدهد رضایت و امنیت کاربران است. گوگل به سایت هایی که گواهینامه SSL دارند توجه میکند. سایت هایی که فاقد ssl هستند در نتایج گوگل جایگاهی نخواهند داشت. زمانی که گوگل رسما چیزی را توصیه میکند حتما باید آن را رعایت نمایید. اگر هم توجه کنید سایت هایی در نتایج جستجو گوگل مشاهده میوشند که Secure هستند زیرا گوگل در ابتدا این سایت را معتبر دانشته سپس برای رتبه بندی به دیگر فاکتورهای آن توجه کرده است.
درگاه پرداخت
برای اینگه درگاه پرداخت در سایت خود داشته باشید باید درخواست اینماد دهید. درگاه رداخت مستقیم از بانک ها نیاز به اینماد دو ستاره دارد که مراحل آن وجود دارد و باید انجام دهید. که اولین مرحله آن این است که سایت شما گواهینامه SSL داشته باشد. بنابراین اگر میخواهید که از بانک ها درگاه مستقیم بگیرید باید در مرحله اول SSL سایت خود را فعال کنید که به صورت یکساله باید آن را تمدید نمایید.

فهرست مطالب

انواع گواهینامه SSl

گواهینامه Domain validation SSL

یکی از انواه گواهینامه های SSL به نام DV SSL است. در این نوع نام دامنه شما توسط شرکت صادر کننده تایید میشود. در واقع سازمانی که قرار است به شما گواهینامه را بدهد اطمینان سازی میکند که دامنه به نام شخص است و در اختیار فرد مشخص قرار دارد. در این نوع گواهیامه علاوه بر اینکه ارتباط ها رمزنگاری میشود نام دامنه نیز احراز و تایید میشود.
این نوه گواهیناه برای وب سایت های شخصی است. یعنی سایت هایی که زیرنظر تیم یا فرد مدیریت میشود و زیر نظر شرکت نیست. این نع گواهینامه به صورت آنی صدر میشود و نسبت به دو نوع دیگر مقرون به صرفه تر است. زیرا شما چون دارای شرکت نیستید نیازی به دو SSL دیگر نخواهید داشت.

گواهینامه Organization Validation

این گواهینامه SSL به نام OV SSL نیز شناخته میشود. در این نوع علاوه بر اینکه تمامی موارد در DV SSL انجام میشود یک مورد هم برای تایید به آن اضافه میشود. باید نام رسمی شرکت یا سازمانی که درای سایت است اجراز هویت شود. این SSL برای این است که بازدیدکنندگان متوجه شوند که در یک وب سایت معتبر حضور دارند. زمانی که کاربر بر روی قفل کنار آدرس سایت کلیک میکند میتواند نام شرکت و سازمان را به صورت کامل مشاهده نماید.
این گواهینامه برای شرکت ها و کسب و کارهای صبت شده مناسب است. بازدیدکنندگان با ورود به سایت با دیدن این گواهیانامه نام رسمی برند و شرکت شما را متوجه خواهند شد.

گواهینامه Extended Validation

گواهینامه EV SSL کامل ترین نوع SSL است که از دو مورد بالا کامل تر است. در این گواهینامه علاوه بر اینکه موارد OV SSL و DV SSL رعایت میشود. در این حالت نام رسمی سازمان یا شرکت شما در نوارد آدرس درج میشود. کاربرانی که این نوع گواهینامه را مشاهده میکنند خواهند فهمید که اعتبار سایت و شرکت شما تا چه میزانی است. بنابراین به بازدید خود ادامه میدهند یا اگر سایت فروشگاهی هستید خرید خود را حتما از سایت شما انجام میدهند.
این گواهینامه برای شرکت های بزرگ و سازمانی مناسب است. شما با این روش میخواهید که بازدیدکنندگان لحظه ای به هویت شرکت شما شک نکنند. که در این نوع SSL نام رسمی شما به رنگ سبز در کنار دامنه دیده خواهد شد.

گواهینامه WIldCard

دو گواهینامه DV SSL و OV SSL قابلیت دیگری به نام WIldCard نیز دارند. با استفاده از این گواهینامه شما میتوانید زیر دامنه های سایت خود را نیز ایمن سازی نمایید. اگر از گواهینامه Wildcard SSL استفاده نکنید به ناچار باید برای هریک از زیر دامنه های خود به صورت جداگانه SSL تهیه کنید که اصلا مقرون به صرفه نخواهد بود. این گواهینامه برای سایت های بزرگ با زیر دامنه های متعدد مناسب است.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...