شرکت طراحی سایت وب سازان مرصاد
الگوریتم کافئین گوگل

الگوریتم کافئین گوگل

الگوریتم کافئین گوگل یک سیستم ایندکس در صفحات وب است که به خزنده های گوگل کمک میکند تا بهتر اطلاعات سایت ها را استخراج نمایند. بعد از گذشت مدت زمان مشخصی تعداد ایندکس ها افزایش پیدا کرد زیرا سرعت افزایش ایندکس صفحات سایت ها افزایش پیدا کرد. در این صورت محتواها تازه راحت تر از قبل در اختیار کاربران قرار میگرفتند. برای مثال شما یک سایت صرافی یا ارز دیجیتال داردی. شما باید دائما دیتای سایت خود را بروز کنید. اگر قدرت ایندکس گوگل پایین باشد در این صورت افراد نمیتوانند به داده های جدید دست پیدا کنند. با این الگوریتم گوگل قادر خواهد بود تا بروزترین اطلاعات و صفحات را در اختیار کاربران قرار دهد. این الگویتم در واقع بر روی رتبه بندی سایت شما در گوگل تاثیر مستقیمی ندارد. اما داده های بهتر را نمایش میدهد به همین دلیل رقابت میان سایت ها بلا گرفت تا بتوانند بهترین و بروزترین محتوا را در سایت خود تولید کنند.

گوگل به دنبال آن است که فضای وب را بهینه کند یعنی نتایجی در گوگل نمایش داده شوند که مطابق با نیاز کاربر باشند. به همین دلیل دائم الگوریتم ها یخود را بروزرسانی میکند. الگوریتم هایی مانند اندا، پنگوئن و غیره در سئو سایت و بهینه سازی رتبه سایت شما بسیار موثر است. در این میان الگوریتی به نام کافئین را در سال 2009 منتشر کرد. این الگوریتم یکی از مهمترین آپدیت های موتورها جستجوگر گوگل بوده است. این الگوریتم به قدری گسترده و مهم بود که گوگل از متخصصان خواست که اگر ارادی در این الگوریتم مشاهده میکنند آن را اعلام کنند. این الگوریتم در سال 2010 رسما کار خود را آغاز کرد.

فهرست مطالب

نحوه کارایی الگوریتم کافئین

در قدیم انواع صفحات محتوا بر اساس مولفه ها یمختلفی از جمله کلمات کلیدی، دسته بنید ها و لینک دهی ها ایندکس میشدند. آن ها سایت ها را دسته بندی میکردند و سایت هایی که در دسته fresh بودند توسط ربات ها به سرعت ایندکس میشوند. اما سایر سایت ها که ربته ها پاین تر داشتند باید مدت زمان بیشتری برای ایندکس صفحات منتظر میماندند.

با الگوریتم کافئین گوگل این توانایی را به دست آورد که داده هایی تازه را جمع آوری کرده و آن ها را به ایندکس خود اضافه کند. بدین صورت اطلاعات با سرعت بیشتری ایندکس میشوند. کافئن یکپارچگی در صفخات وب ایجاد کرد.

چرا گوگل الگوریتم کافئین را ارئه داد

کافئین در واقع یک سیستم کاملی از ایندکس صفحات وب ارائه داد. بر خلاف آپدیت های دیگر الگوریتم کافئین تاثیر منفی برای سایت ها نداشت بلکه این وظیفه را داشت که سایت ها را با سرعت بیشتری ایندکس کند. و همین باعث شد که رتبه بندی سایت ها تغییر کند. سایت های قدیمی تر به ربته های پاین تر منتقل میشدند و سایت هایی که بروز بودند رتبه های بهتری میگرفتند. با سیستم کافئین دیگر سایتی نبود که مدت ها منتظر ایندکس صفحات خود بماند.

مزیت های کافئین گوگل

الگوریتم کافئین گوگل میزان ایندکس صفحات وب سایت ها تا 70 درصد افزایش داد که این میزان بسیار زیاد است. کافئین توانست ارتباط بین نتایج جستجو و عبارت جستجو را به صورت غر مستقیم بهبود ببخشد. از آنجایی که سرعت این الگوریتم بالا بود باعث مشد که صفحات وب با سرعت اندکس شده و مطالب جددتری در سطح وب قرار بگیرد. این الگوریتم باعث شده است که سایت هایی که به سرعت مطالب خود را بروز مسکنند در رتبه های بالاتری قرار بگیرند. و سایت هایی که مطالب قدیمی تر دارند در رتبه های پایین تر قرار بگیرند.

زمانی که دیر سایت تغییری را در سایت ایجاد میکرد باعث میشد که این تغییرات به سرعت ایندکس شده و قرار بگیرد. بروز بودن مطالب باعث جذب کاربران دیگری به گوگل شد. بنابراین شما نیز نگران این نیستید که اگر بخشی از سایت شما نیاز به بروزرسانی داشت مدت زیادی را صبر کنید.

این الگوریتم بر روی سرعت سایت و شاخص های رتبه بندی تاثیر نگذاشته است بلکه باعث شده است که محتواها بروز و باکیفیت تر را نمایش دهد. بنباراین صاحبان سایت ها متوجه دشند که باید هر چند مدت یکبار مطالب سایت خود را به روز رسانی کنند.

تاثیر الگوریتم کافئین بر جذب کاربران

این الگوریت بر روی جذب کاربران تاثیر مثبتی میگذاشت. زیرا میتواند با سرعت بالا و در زمان کم نتایج جستجو را بروز کند. و همین باعث جذب  و افزایش کاربران میشود. افراد بدون اینکه به صفحات قدیمی تر منتقل شوند در عوض با خیال راحت تر به صفحه های جدیدتر با محتوای بروزتر منتقل میشدند. زمانی که صفحه ای ایندکس مشود اطلاعاتی در مورد لینک های داخلی و خارجی آن نیز نگه میدارد. با این وجود دیگر گوگل نیاز نیست که تغییرات ایجاد شده را بروزرسانی کند زیرا الگوریتم کافئین این کار را انجام میدهد. در واقع این الگوریتم ظرفیت ذخیره سازی گوگل را افزایش داده است. این الگوریتم میتواند ریزترین جزئیات در صفحه را نیز در خود نگهداری کند. محتوا که صحبت میشود صرفا متن نیست بلکه میتواند تصویر، ویدیو، صدا و غره باشد. کافئین باعث انعطاف پذیری بیشتر گوگل شده است. در واقع این الگوریتم برای رتبه بندی نیست صرفا برای ایندکس بهتر صفحات وب ایجاد شده است. بنابراین اگر سایت هایی که رتبه خود را با این روی کار آمدن این الگوریتم از دست داند به این معنا نبوده است که جریمه شدند. بلکه با بالا آمدن سایت های جدیدتر این سایت های قدیمی تر افت رتبه پیدا کردند.

الگوریتم کافئین برای حل معایب سیستم ایندکس است . باعث شده است که حتی صفحات سایت ها را به صورت ثاینه ای بروز کند. همه اطلاعات ایندکس شده در دیتابیش گوگل قرار میگیرد و گوگل دیگر نیازی ندارد که خودش صفحات وب را جستجو کرده و تغییرات را اعمال نماید. سندباکس الگوریتم گوگل روزان هدر حال تغییر است و همین باعث شده است که کاربران اگر یک موضوع را هر روز سرچ کنند نتایج متفاوتی را دریافت کنند. زیرا گوگل نتایج بروزتر را نشان میدهد.

عملکرد . کارایی

این الگوریتم توانایی آن را دارد که حجم باالای اطلاعات را در روز ذخیره کند. و از یان جهت مدیران سایت ها وسئوکاران تواسنته اند ه تغییری که میدهند را به صورت زنده در نتایج نیز ببینند. این الگوریتم در واقع برای پشتیبانی از محتوای بهتر سایت ها طراحی شده است.

به اشتراک گذاری پست ها

ادامه دارد …..

تیم تحریریه وب سازان مرصاد
تیم تحریریه وب سازان مرصاد

تیم تحریریه وب سازان مرصاد متشکل از محتوا نویسان است که به کوشش آن ها مقالاتی برای افزایش دانش شما در زمینه طراحی سایت ، سئو و دیجیتال مارکتینگ تولید میشود.

پست های مرتبط را مطالعه کنید ...